Facebook Google+ Twitter

Gadu gadu z profesorem Bralczykiem

Dwa dni przed internetowym Gadu-Dyktandem profesor Jerzy Bralczyk opowiadał na spotkaniu w jednym z warszawskich Empików, co czeka tych, którzy zdecydują się wziąć udział w tym ogólnopolskim sprawdzianie. Zadanie, które czeka na śmiałków nie będzie proste, bo jak twierdzi sam językoznawca "łatwe dyktanda nie sprawiają nikomu radości".

Jerzy Bralczyk / Fot. redakcjaTekst sprawdzianu nie jest jeszcze gotowy. - W mojej głowie wirują teraz różne wyrazy, których chciałbym użyć w tym dyktandzie - mówi Wiadomościom24.pl profesor Bralczyk. - Chcę, aby znalazły się tam słowa, z którymi ja mam kłopot - dodaje językoznawca.

Organizatorem wydarzenia jest Gadu-Gadu. Dyktando zostanie przeprowadzone za pomocą tego komunikatora. 24 września o godzinie 18, z komputerowych głośników wszystkich chętnych do pisania, popłynie tekst dyktanda, czytany przez samego profesora.

W trakcie całego spotkania Jerzy Bralczyk studził zapały ciekawskich. Umiejętnie unikał dawania jakichkolwiek wskazówek, podpowiedzi co do rzeczy, o których myśli i które chce umieścić w tekście sprawdzianu. - Będzie wszystko to, co uważam za nie do końca przyswojone przez użytkowników polszczyzny - tyle udało się nam dowiedzieć od profesora. Czyżby więc przygotowujący się do dyktanda powinni szczególną uwagę zwrócić na wyrazy nowe w naszym języku?

Aby wziąć udział w zmaganiach z polszczyzną należy mieć komputer, dostęp do internetu, głośniki, komunikator Gadu-Gadu (wersja 7.7 lub nowsza), a także program Winamp. Za jego pomocą trzeba połączyć się z kanałem Gadu Radio Po Polsku. To tutaj profesor będzie czytał uprzednio przygotowany tekst. Nasze odpowiedzi wpisujemy łącząc się przez popularne "GG" z numerem 8899. Przed przystąpieniem do sprawdzianu należy się zarejestrować (rejestracja trwa aż do ostatnich minut przed dyktandem), pisząc na numer Gadu-Dyktanda: "Piszę Gadu-Dyktando".

To druga edycja internetowego sprawdzianu z ortografii. W zeszłym roku wzięło w nim udział około 15 tysięcy osób. Zwycięzca będzie miał prawo tytułować się mianem Mistrza Ortografii, oprócz tego otrzyma nagrody rzeczowe (m.in.: laptopa). Nagrodzeni zostaną także zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca.

Zobacz rozmowę Wiadomości24.pl z profesorem Bralczykiem.

Więcej informacji na temat dyktanda znajdziecie tutaj.

Wiadomości24.pl są patronem medialnym wydarzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Brałem udział chyba w poprzedniej edycji dyktanda. Byc może byłoby lepiej, gdyby Pana profesora było wyraźnie słychac. Niektórych słów bowiem, nierozumiałem - odnosząc wrażenie, że Pan profesor okropnie sepleni. Wina karty dźwiękowej? I tym razem bym spróbował, ale niestety... nie będe wtedy w stanie skorzystac z komunikatora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.