Facebook Google+ Twitter

Gady archeologiczne

Degustacja potraw przygotowanych według receptur Prusów, koncerty muzyki etnicznej, pokazy lepienia garnków i wyplatania powrozów - to niektóre z atrakcji festynu archeologicznego, który 30 sierpnia odbędzie się w podolsztyńskiej wsi Gady (gm. Dywity).

Warsztaty garncarskie / Fot. Stowarzyszenie "Nasze Gady"Działające od trzech lat w Gadach Stowarzyszenie "Nasze Gady" organizuje w sobotę 30 sierpnia festyn archeologiczny. W samo południe rozpocznie się impreza, której atrakcjami mają być m.in. pokazy dawnych rzemiosł (m.in. garncarstwa, rzeźbiarstwa czy powroźnictwa) i warsztaty dla uczestników festynu, kiermasz wyrobów rzemiosła dawnego, degustacje potraw przygotowanych według staropruskich receptur. Podczas imprezy mają też wystąpić zespoły z Litwy grające muzykę etniczną, w planach są też pokazy walk grup rycerskich.

Festyn to element realizowanego przez stowarzyszenie projektu "Pruskie jadło". Jego założeniem jest uczynienie z niewielkiej podolsztyńskiej wioski lokalnego centrum turystyki historycznej. Gady chcą nawiązać do pruskiego dziedzictwa ziemi, na której leżą. Już wcześniej "Nasze Gady" organizowały wyprawy po okolicach w poszukiwaniu pozostałości staropruskich - grodzisk, wałów podłużnych, śladów po kurhanach. We wsi wybudowano też chatę na wzór wczesnośredniowieczny, która latem służy jako pracownia garncarska.

Plakat reklamujący festyn w Gadach / Fot. Stowarzyszenie "Nasze Gady"Impreza ma być regularnym wydarzeniem - odbywać się będzie co roku w ostatnią sobotę sierpnia.

Do Gadów najłatwiej dojechać kierując się z Olsztyna na Tuławki (wyjazd z miasta ul.Jagiellońską). Po minięciu Wadąga i Słupów po kilku kilometrach dojeżdżamy do Gadów, gdzie w centrum wsi będzie odbywał się festyn.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.