Facebook Google+ Twitter

Gagarin i zegarek. Opowieść szwajcarska

Pomiar czasu w całym programie kosmicznym był niezwykle znaczącym elementem. Z tego powodu warto wspomnieć, jak pierwszy załogowy lot kosmiczny upamiętnili zegarmistrzowie najlepsi z najlepszych – szwajcarscy.

zegarek The Gagarin Tourbillon / Fot. materialy prasoweObchody pięćdziesiątej rocznicy pierwszego załogowego lotu kosmicznego Jurija Gagarina przybiorą zapewne najróżniejsze formy. Ten historyczny wyczyn początkujący drogę człowieka w kosmos jest na pewno wart upamiętnienia na wiele różnych sposobów. Pomiar czasu w całym programie kosmicznym był niezwykle znaczącym elementem. Z tego powodu warto podnieść upamiętnienie tego wyczynu, przez zegarmistrzów najlepszych z najlepszych – szwajcarskich.

Na 12 kwietnia wyznaczono premierę zegarka The Gagarin Tourbillon, będącego niezwykłym majstersztykiem honorującym zdarzenie sprzed 50 lat. Wykonany przez jednego z największych mistrzów - artystę i zegarmistrza – Bernarda Lederera zegarek jest wyjątkowym czasomierzem, który w wyjątkowy sposób nawiązuje do tamtego wydarzenia.

Czytaj też: Noc Jurija na cześć pierwszej wizyty w kosmosie

Goszczący tylko w najlepszych szwajcarskich markach, a do tego tylko w najwyżej klasyfikowanych modelach tourbillon (system obiegowy wychwytu), w modelu The Gagarin Tourbillon jest wykonany w wyjątkowy sposób. Obracająca się w czasie 60 sekund klatka tourbillona (tourbillon 60-sekundowy) obiega wewnętrzną część tarczy zegarka w 108 minut. Taki właśnie czas spędził Jurij Gagarin na orbicie okołoziemskiej, w statku Vostok 1.

Tourbillon zegarki / Fot. materiały prasoweNa tej obieganej podobnie do naszej planety, wewnętrznej tarczy, zaznaczone są między innymi: miejsce oraz moment startu rakiety według czasu uniwersalnego (UTC), wybrane miejsca przelotu, znacznik godziny 12-tej i okres przebywania w stanie nieważkości . Po upływie 108 minut, przebyciu 2 oceanów i kilku innych zaznaczonych miejsc na świecie, tourbillon – symbolizujący statek kosmiczny przybywa do miejsca lądowania lądownika w obwodzie Saratowskim.

Miejsca startu i lądowania kosmonauty są w wyjątkowy sposób podkreślone - poprzez specjalną lupę dodatkowo chroniącą szafirowe szkło koperty zegarka. Ukształtowana podobnie do włazu lądownika lupa pozwalała kosmonaucie na obserwację ziemi i przestrzeni kosmicznej, a dziś skupia uwagę na najbardziej precyzyjnym elemencie mechanizmu zegarka w najważniejszych dla przelotu momentach. Klatka tourbillona wydaje się być zawieszoną pod ramieniem ukształtowanym podobnie do monumentu upamiętniającego historyczny przelot i jego pilota. Pomnik ten, wysoki na 25 metrów, znajduje się niedaleko miasta Engels.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 RokuThe Gagarin Tourbillon / Fot. materialy prasoweBędąca najdelikatniejszym elementem zegarka klatka tourbillona jest w specjalny sposób dedykowana dla tego wyjątkowego zegarka. W jej obwodowe elementy nośne została wpisana nazwa statku kosmicznego – VOSTOK, co jednoznacznie wiąże fakty z przeszłości z tym wyjątkowym zegarkiem. Zewnętrzna część tarczy posiada wygrawerowanych kilka szczegółowych informacji dotyczących tego wielkiego wydarzenia.

Bernhard Lederer – projektant i producent tego wyjątkowego zegarka, charakteryzującego się swoimi indywidualnymi parametrami - wykonał go w limitowanej ilości 50 sztuk w kopercie z platyny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

mrnobody
  • mrnobody
  • 13.04.2011 08:51

Gdyby Gagarin miał taki zegarek w kosmosie, ale nie miał. Zegarek jest interesujący, ale nie aż tak bardzo jak ten, równie kosmiczny.
http://menstream.pl/wiadomosci-trendy/zegarek-sloneczny,0,665844.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

a jaka jest jego cena ? ... ;)) wywoławcza ? ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.