Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7525 miejsce

Gagaty Sołtykowskie - najstarsze na świecie ślady dinozaurów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-01-08 10:12

Gagaty Sołtykowskie to rezerwat przyrody, przy drodze krajowej nr 42 Końskie - Skarżysko, położony w woj. świętokrzyskim, w powiecie koneckim (gmina Stąporków). Ponad 150 m za Odrowążem, w stronę Skarżyska, skręcamy w lewo w przeciwpożarową szutrową drogę.

Panorama nieczynnej kopalni gliny ceramicznej. / Fot. Mateusz WolskiBrak jakiegokolwiek drogowskazu może znacznie utrudnić wybór właściwej drogi, jednak pomęczyć się warto. Dochodząc leśnym duktem do pierwszej tablicy informacyjnej można poczuć atmosferę zbliżającej się wielkiej przygody. Jeszcze tylko skręt w lewo i... przenosimy się w prehistoryczną krainę dinozaurów.

Park jurajski


Tropy dinozaurów osłonięte wiatą. / Fot. Mateusz WolskiJeśli ktoś oczekuje tandetnych, odlanych z tworzywa figur gadów, może czuć się zawiedziony, jednak krajobraz geologiczny w zupełności oddaje ducha wczesnojurajskiej epoki. Ukształtowane ok. 200 milionów lat temu skały były świadkami niezwykłych zapewne scen z życia czy to drapieżnych teropodów czy roślinożernych zauropodów. Idąc w głąb nietrudno zauważyć, tym razem doskonale oznakowane, ślady życia mieszkańców "parku jurajskiego". Chronione drewnianą wiatą, równoległe do siebie ślady, zgodnie podążające w kierunku północnym, zarówno dorosłych, jak i młodych osobników zauropodów, są najstarszym na świecie świadectwem stadnego życia tego gatunku. Na terenie rezerwatu odkryto i poddano konserwacji największy, bo aż ponad 60-centymetrowy, ślad drapieżnego allozauroida.

Czarny bursztyn


Wąwozy i hałdy spękanej gliny. / Fot. Mateusz WolskiDochodząc do południowej części ponad 13 hektarowego obszaru parku, niczym sondą kosmiczną, lądujemy na... Księżycu. Olbrzymie zwaliska, kształtne hałdy, niewielkie jeziorka tworzą iście kosmiczny krajobraz. Spękana ziemia do złudzenia przypomina wulkaniczną powierzchnię Księżyca, tworząc niemal wrażenie stanu nieważkości.
Pólka skalna w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie. / Fot. Mateusz WolskiDawna (nieczynna od 1977 roku) kopalnia odkrywkowa glinki ceramicznej pełna jest iłów i mułków z licznymi płytami piaskowca. Jednak najbardziej atrakcyjnym minerałem, który przyniósł sławę (i nazwę) temu miejscu, jest gagat, bitumiczna odmiana węgla brunatnego o głęboko czarnym kolorze. Wyjątkowość tego minerału potwierdza fakt, że występuje on tylko w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz kilku innych państwach świata. Współcześnie, niestety, nie jest obecny na powierzchni, jednak wciąż wzbudza zachwyt w wyrabianej dawniej biżuterii żałobnej, która służyła od ok. 15 tysięcy lat różnym ludom.

Ogród botaniczny


Żaba trawiasta. / Fot. Mateusz WolskiObok niezwykłych skamieniałości i świadectw prehistorii czy skarbów geologicznych zmierzyć się możemy oko w oko z drapieżną, owadożerną rosiczką okrągłolistną, podziwiać storczyki czy okazałe pałki wodne. Podchodząc do granic rezerwatu od strony mieszanego lasu (osiki, sosny, brzozy) spotykamy dosyć często pospolite gatunki żab, żmiję zygzakowatą czy zaskrońca. Bogata fauna i flora stawia Gagaty Sołtykowskie w czołówce takich miejsc w regionie, jednak wciąż największą atrakcją pozostają jurajskie tropy dinozaurów i atrakcyjny krajobraz mineralogiczny.

Źródło: Rezerwaty przyrody w gminie Stąporków, red. Jedynak G., Stąporków 2002

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

zapraszam naprawdę warto odwiedzić to miejsce

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapraszam do zwiedzania naprawdę warto

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako Bełchatowski Klub Turystyki Pieszej PTTK "Włóczykije" poszukujemy wszelkich informacji o ciekawych miejscach i niekonwencjonalnych sposabach zwiedzania kraju, tanich, ale nie nędznych noclegach, namiarach na gospodarstwa rolne - nie zawsze agroturystyczne itp.Zbieramy materiały o ciekawych imprezach w których staramy się uczestniczyć. Prosimy również o przesyłanie na nasz adres e-mailowy interesujących materiałów a także kontaktów na które natychmiast odpowiadamy.Poszukujemy kontaktów do baz turystycznych - niekomercyjnych-W całej Polsce. Nasz adres: turysta.pieszy@vp.pl
Do zobaczenia na szlaku ! Sezon się rozpoczyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.01.2008 09:19

No, to muszę tam pojechać. Zważywszy na fakt, iż przez cały mezozoik, prawie cała Polska była dnem morskim, takie znalezisko jak najstarsze ślady dinozaurów, to prawdziwy skarb. To mamy w sumie dwa hity - najstarsze znane ślady dinozaurów i najstarsze dinozaury w ogóle ! W 2000 roku w Krasiejowie pod Opolem odnaleziono liczne skamieniałości najstarszego, znanego obecnie nauce dinozaura.Silesaurus opolensis żył 230 mln lat temu nad brzegiem triasowego jeziora. Plus oczywiście i pozdrawiam :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne miejsce, w które muszę dotrzeć. Plus za apetycznie podana informację. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie brak drogowskazu nie pozwolił nam dotrzeć w to miejsce, kiedy siedem lat temu byliśmy na majówce nad Sielpią( chyba dobrze pamietam). Teraz mam nową motywacje, żeby to zobaczyć na własne oczy:)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.