Facebook Google+ Twitter

Gala Hala i koncertowy program na grudzień

Sporo Polaków odwiedza Słowenię - ostatnia para, którą miałam okazję poznać w ten weekend, wpadła dosłownie na trzy dni, żeby się w tym cudownie pięknym kraju zaręczyć. Poza zachwytami przyrodą są też fajne miejsca - tym razem nie o Sisce.

 / Fot. lunchhttp://www.galahala.com/, jedna z trzech ważnych sal koncertowych na Metelkovej, czyli zeskłotowanym terenie w centrum miasta, który nie działa jednak jak skłot od dość dawna, to miejsce ideologicznie dość problematyczne, ale artystycznie bardzo ważne. Pokrótce przedstawię program, który przygotowali na ten miesiąc:

4.12.2013 Przegląd słoweńskich kapel rockowych z miejscowości Kočevje (nieźle, co?), na którym zagrają JAGUAR FEBRUAR, CHARLIE BUTTER FLY, RAM SESSION i FORŠUS. To coś jakby zorganizować w Warszawie w hmm.. Planie B? przegląd kapel z Tarnobrzega. Ma swój urok, racja?6.12.2013: Mikołajki, na Słowenii obchodzone w towarzystwie Mikołaja i jego kumpli z piekła rodem (temat na kolejną opowieść, chcę to najpierw zobaczyć - niestety research jest o tyle trudny, że co wioska to inna wersja obyczaju), w rytmach funky: ZELENO SONCE 76: Russian Winter to impreza powołana do życia przez dwóch DJów i prezenterów legendarnego tu Radia Student, by przywrócić funk Lublanie. Zaczęło się od audycji "Zielone Słońce", a ta przybrała comiesięczną formę klubową: pierwszy piątek miesiąca w Gali Hali celebrowany jest więc w towarzystwie DJów funky, nie tylko słoweńskich. Jak sugeruje tytuł, tym razem będą to rosyjscy mistrzowie winyla: ANATOLY ICE, GDIN. SMEĐI ŠEĆER (kolaboracja rosyjsko-chorwacka) i UDO BRENNER z radiowego kolektywu. A do tego wizuale!

10.12.2013: Sama LYDIA LUNCH. Artystka wszechstronna i legendarna, boska i tragiczna, genialna i pornograficzna, obcesowa i fascynująca. Uznawana za jedną z najważniejszych performerek lat 90-tych, kompletnie offowa i niekomercyjna (dlatego nie dość znana, choć pracowała nad muzyką z dosłownie każdym wielkim w tym biznesie, od Kim Gordon, przez Almonda, aż po Girę). Ma na koncie masę produkcji, w tym jako aktorka, poetka, pisarka... I tak, już we wtorek zagra na Metelkovej.


12.12.2013 - cykl swojski, a więc Słoweńcy z gitarami zdominują scenę. Koncert za darmo i do tego z prezentacją najnowszej płyty zespołu http://www.thetide.si/ z Kranj (kolejna miejscowość tuż obok Lublany, jedna z popularnych sypialni i miejsc ucieczek przed kryzysem). I do tego DJset lokalnego DJa (Billa Carsona).

13.12.2013 - DVATISOČ13: NEW WAVE SYRIA, ŠKM BANDA, YOUR GAY THOUGHTS, VVHILE. Nie ma to jak cykle! Nawet te nieregularne, tudzież o trudnej do przewidzenia regularności. Ten cykl, nazywający się Dwa Tysiące 13, ma w grudniu swoją trzecią odsłonę i z tej okazji sporo kultowej słoweńskiej muzyki: New Wave Syria to elektro-popowe duo, które nie stroni od 8-bitów, cieszy się sporą popularnością i gra bardzo energetyczne koncerty. Jedynym zarzutem, jaki mam do ich muzyki, to ciut przydługie utwory. Ale potencjał do zdobycia hipsterskiej sceny elektro niewątpliwie jest. SKM Banda to grupa z Prekmurii (to wciąż Słowenia) grająca post-jazz, a w tym pojawiają się przez nich stworzone instrumenty szarpane. Your Gay Thought to inna porcja elektroniki, a http://vvvhile.bandcamp.com/ to dla odmiany serbskie indie.

Impreza będzie jeszcze zawierała premierę muzycznego filmu dokumentalnego i obowiązkowe sety DJskie.

Wreszcie dobijając do połowy miesiąca: 14 grudnia przegląd DJów: SWING KIDS, DJ SWINGY, DJ DOTORE (znów za darmo, tym razem do północy). 16 grudnia, w poniedziałek: dawka ciemnego grania, czyli dużo skandynawskiego metalu: MARDUK, GRAVE, VALKYRJA, DEATH WOLF i CRITICAL SOLUTION. Ponieważ są to rzeczy z grubsza mi obce, nie będę próbowała zachęcać czy wyjaśniać. Metal na szczęście dla zainteresowanych jest samowytłumaczalny.

W czwartek 19 grudnia kolejny pokaz lokalnych możliwości, znów za darmo: http://caoportoroz.bandcamp.com/ to post-hardcore/punk z obiecującą proporcją przesterów.

Dzień po nich - ABOP z Zagrzebia, a po nich DJe FEENTZ & IVANHOE. Chorwaci mają ze sobą perkusjonalia, basy i kupę syntezatorów, szykuje się więc nieco mniej syntetyczny popis elektroniki. Takie techno na instrumentach (częściowo). W sobotę będzie bal disko z udziałem BAKTO i WOO-D IN BORKA, w samą Wigilię - sentymentalna disko podróż z muzyką z Jugosławii, w której podobno wszystko było łatwiejsze. A w Sylwestra podobno same hity, grane przez DJa z wdzięczną ksywką Dziadek Mróz.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.