Facebook Google+ Twitter

Galaktyka Gutenberga w Toruniu

3 października o godz. 12.00 w Muzeum Uniwersyteckim toruńskiego UMK odbyło się otwarcie czasowej wystawy "Galaktyka Gutenberga. Inkunabuły ze zbiorów Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie".

Rektor UMK Andrzej Radzimiński / Fot. Paulina MatysiakWystawę otworzył dyrektor Biblioteki Głównej Mirosław A. Supruniuk. Swoimi refleksjami podzielił się także rektor UMK - Andrzej Radzimiński. Po nim głos zabrał prof. dr. hab. Janusz Tondel, badacz pelplińskich inkunabułów, który opracował zbiory jednej z najzasobniejszych w stare druki polskich książnic - w Pelplinie znajduje się 487 inkunabułów.

Prof. dr hab. Janusz Tondel / Fot. Paulina MatysiakTytuł wystawy nawiązuje do książki Herberta Marshalla McLuhana Galaktyka Gutenberga z 1962 roku, który uznał, że czcionka drukarska w decydujący sposób przyczyniła się do rozwoju państw narodowych, do wyłonienia się indywidualizmu i dominacji racjonalizmu, mechanizacji metody naukowej, a w konsekwencji do uniformizacji i standaryzacji kultury.

 / Fot. Paulina MatysiakWystawa obejmuje trzydzieści trzy najcenniejsze inkunabuły ze zbiorów Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Inkunabuł to umowne określenie pierwszych druków, wytworzonych do roku 1500. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa incunabula, co znaczy tyle co powijaki czy kołyska. Za pierwszą drukowaną książkę uznaje się Biblię czterdziestodwuwierszową wydaną przez Johannesa Gutenberga w roku 1455. Do naszych czasów zachowało się jedynie 48 egzemplarzy, z czego jeden w Polsce, w Pelplinie. Na wystawie można zobaczyć ten egzemplarz Biblii, składający się z dwóch woluminów, w oryginalnej XV-wiecznej oprawie wykonanej przez słynnego introligatora, mistrza Henryka Costera z Lubeki. Biblia zawiera łaciński tekst Wszystkich Ksiąg Pisma świętego w tłumaczeniu św. Hieronima oraz jego komentarze i prologi.

Pelpliński egzemplarz Biblii, jeden z najcenniejszych zabytków kolekcji / Fot. Paulina MatysiakWystawa w Muzeum Uniwersyteckim, choć z pozoru dotyczy jedynie XV-wiecznych druków, w rzeczywistości ukazuje przełom cywilizacyjny, który doprowadził do powstania dzisiejszej globalnej wioski.
Wystawa czynna jest do 15 listopada.

Kuratorzy: dr Krzysztof Nierzwicki, Sławomir Majoch
Konsultacje: prof. dr hab. Janusz Tondel
Współpraca: pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

 / Fot. Paulina MatysiakCzas trwania: 3 października – 15 listopada 2008.
Czynna: w godz. 10-15, wt.- pt. oraz w weekend 4-5 października br.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.