Facebook Google+ Twitter

Galaktyka NGC 4789A przyprawia o zawrót głowy. Rzecz w artystycznym nieładzie

Karłowata galaktyka nieregularna NGC 4789A to przykład obiektu, którego charakter może przyprawić obserwatora o pewne zakłopotanie. Gwiazdy rozrzucone po niebie, niby przypadkowo i bez wspólnej historii. Nie łatwo pojąć ich naturę.

Karłowata galaktyka nieregularna NGC 4789A (Warkocz Bereniki) / Fot. Image Credit: ESA/Hubble & NASA, Acknowledgements: Judy Schmidt (Geckzilla)Prezentowany obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a ukazuje NGC 4789A, karłowatą galaktykę nieregularną w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki. To co widać znakomicie oddaje charakter obiektu - gwiazdy dla których galaktyka jest domem, są rozrzucone na niebie w pozornym bezładzie i nieregularnym nagromadzeniu, co nadaje NGC 4789A znacznie bardziej misterny i specyficzny wygląd, niż jej typowo spiralnym i eliptycznym krewnym.

Można odnieść wrażenie, jak gdyby gwiazdy zostały tutaj przypadkowo rozsypane, ale wszystko trzyma się razem za sprawą grawitacji. Kolory na tym zdjęciu zostały celowo nasycone w nadmiarze, by podkreślić melanż niebieskich i czerwonych gwiazd. Niebieskie gwiazdy są jasne, gorące i masywne, powstały stosunkowo niedawno, podczas gdy czerwone gwiazdy są znacznie starsze. Ich obecność mówi nam, że gwiazdy pozostają w tej galaktyce poprzez cały czas swojego formowania.

Odległość nieco ponad 14 milionów lat świetlnych w jakiej oddalona jest NGC 4789A, to dystans stosunkowo nam bliski, pozwala dostrzec wiele pojedynczych gwiazd w obrębie swoich granic. Ten obraz ukazuje także wiele innych galaktyk, daleko bardziej odległych, które pojawiają się jako rozmyte kształty rozmieszczone na całej fotografii.


źródło: NASA


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.