Facebook Google+ Twitter

Galaktyka po przejściach. Zobacz, jak wygląda NGC 6240. Galaktyka powstała w wyniku zderzenia

Galaktyka nieregularna NGC 6240 to obiekt nie tylko wyjątkowo rozwichrzony, ale do tego mający niezwyczajnie pogmatwaną historię. To efekt kosmicznego zderzenia dwóch galaktyk.

 / Fot. NASANie wszystkie galaktyki są kształtnie uformowane, co wyraźnie prezentuje nowe zdjęcie NGC 6240, wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Obraz tej galaktyki przedstawiano już w 2008 roku, ale węzłowaty region, tutaj widoczny w różowo-czerwonej barwie w centrum galaktyki, został odkryty w nowych obserwacjach z wykorzystaniem instrumentów Hubble'a: Wide Field Camera 3 i Advanced Camera for Surveys.

NGC 6240 znajduje się 400 milionów lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Wężownika. Galaktyka ta ma wydłużony kształt z rozgałęziającymi się wstęgami, pętlami i ogonami. Cały ten bałagan gazu, pyłu i gwiazd, może przypominać skrzyżowanie motyla z homarem.

Ta dziwnie ukształtowana galaktyka nie wygląda tak od początków swojego istnienia; zdeformowany wygląd jest wynikiem galaktycznej fuzji, która nastąpiła, gdy dwie przemieszczające się galaktyki zanadto zbliżyły się do siebie. Połączenie wywołało powstanie nowej gwiezdnej formacji i zainicjowało eksplozje wielu młodych gorących gwiazd jako supernowe. SN 2013dc - ostatnia z zaobserwowanych tam supernowych (nie widoczna na tym zdjęciu), została odkryta w 2013 roku.

W centrum NGC 6240 zachodzi jeszcze bardziej interesujące zjawisko. Kiedy dwie galaktyki dążyły ku sobie, to samo działo się z czarnymi dziurami będącymi w ich centrach. Dwie supermasywne czarne dziury znajdujące się w tym bigosie, zbliżają się spiralnie co raz bliżej siebie. Obecnie obiekty dzieli zaledwie około 3000 lat świetlnych, niewiarygodnie blisko, zważywszy że sama galaktyka rozpościera się na przestrzeni 300 tysięcy lat świetlnych. To upewnia o ich dalszym losie, ponieważ są w takiej odległości od siebie, że nie mogą już uciec w innym kierunku. Niebawem nastąpi utworzenie pojedynczej ogromnej czarnej dziury.


źródło: Astronomy Now

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.