Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8964 miejsce

Galaktyka spiralna w Andromedzie

Widoczna na zdjęciu galaktyka NGC 7640 znajduje się w konstelacji Andromedy. To jeden z 88 współczesnych gwiazdozbiorów; nie mylić z Galaktyką Andromedy, poza kadrem, ale również w tym obszarze.

Galaktyka spiralna NGC 7640 (Andromeda). potw1706a / Fot. ESA/Hubble & NASAWiele różnego rodzaju klasyfikacji służy do identyfikacji galaktyk według kształtu i struktury. NGC 7640 jest galaktyką spiralną z poprzeczką. Rozpoznaje się ją poprzez spiralne ramiona, które nie rozchodzą się promieniście z krągłego jądra, lecz z końców wzdłużnej poprzeczki przebiegającej na wskroś centrum galaktyki. Nasza macierzysta galaktyka, Droga Mleczna jest również galaktyką spiralną.

Na prezentowanym obrazie NGC 7640 może nie wygląda nazbyt podobnie do spirali, ale to ze względu na orientację galaktyki względem Ziemi (albo względem Teleskopu Hubble'a, który pełnił rolę fotografa w tym przypadku). Często tak jest, że nie widzimy galaktyk ukazujących się en face, wtedy takie cechy jak spiralne ramiona mogą wydawać się mniej istotne.

Istnieją dowody na to, że NGC 7640 doświadczyła pewnego rodzaju interakcji w swojej przeszłości. Galaktyki posiadają ogromne masy, tym samym wywierają na siebie wpływ grawitacyjny. Czasami te interakcje mogą być łagodne, kiedy indziej niezwykle dramatyczne, z dwiema lub większą liczbą kolidujących i zlewających się w nową, większą galaktykę. Poznanie historii obiektu oraz interakcji jakich doświadczył, pomaga astronomom w lepszym zrozumieniu procesów formowania galaktyk i gwiazd w ich wnętrzu.


źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.