Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30782 miejsce

Galeria Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

"Żyjemy w czasach, w których prawdziwa sztuka doznaje nierzadko wątpliwej przyjemności pomieszania jej z twórczością nie zasługującą na miano sztuki przez duże S, nie zasługującą na miano twórczości nawet..." John Lennon.

Fragment galerii / Fot. Andrzej WiosnaGaleria Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ma dla miłośników sztuki ofertę z najwyższej półki. W zbiorach Muzeum zgromadzono prace najwybitniejszych twórców
XX i XXI wieku. Są to prace artystów polskich, znanych i uznanych w świecie - rzec można - klasyków gatunku.
Na pierwszym planie praca Jarosława Kozłowskiego - Ostre przedmioty - 1993r. / Fot. Andrzej Wiosna
Kolekcja powstała w sposób przemyślany i konsekwentny. Dzieła pozyskiwano poprzez zakupy z wystaw ogólnopolskich i ekspozycji organizowanych w muzeum, przede wszystkim jednak bezpośrednio z pracowni twórców. Wiele prac przekazali w formie darów sami artyści.

Dziś jest to jeden z najbardziej znaczących zbiorów sztuki polskiej XX wieku.

Galeria pokazuje wybrane, najbardziej reprezentatywne dzieła ze swojej kolekcji. Układ ekspozycji ma charakter chronologiczny i odzwierciedla kierunki, nurty i postawy twórcze w sztuce polskiej ostatnich stu lat.

Jedno z najcenniejszych dzieł w kolekcji -Toaleta - Bolesława Cybisa, 1928 olej, sklejka / Fot. Andrzej WiosnaPrezentacja przedstawia realizacje z dziedziny malarstwa, rzeźby, fotografii i najnowszych mediów twórców, których nazwiska na trwałe zapisały się w historii sztuki.Jeden ze sztandarów Władysława Hasiora, z lewej praca Edwarda Dwurnika Bogurodzica. / Fot. Andrzej Wiosna

Wśród autorów prac znajdziemy dzieła m.in.: Jacka Malczewskiego, Tadeusza Makowskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Bolesława Cybisa, Jana Cybisa, Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Kantora, Tadeusza Brzozowskiego, Zbigniewa Liberę, Józefa Robakowskiego - by wymienić tych najbardziej znanych.

Polecam również zdjęcia z muzeum - Galeria Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy cz.1

Źródło: materiały Muzeum Okręgowego( Inga Kopciewicz).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Między innymi taki był główny impuls do zamieszczenia powyższego materiału Isabello. Zapraszam również do galerii ze zdjęciami prac w Muzeum, która lada chwila powinna się ukazać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że pokazuje sie sztukę klasyczną. Niestety dzisiaj twórczością nazywa się wszystko ... zatarły się granice pomiędzy prawdziwą Sztuką a sztuką. Dawniej nazywano sztuką twórczość artystyczną odpowiadającą wymaganiom piękna, estetyki i harmonii, współcześnie te normy często nie odpowiadają temu co artyści twórczo prezentują. Nazywa sie to pięknie ekstrawagancją artystyczną...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.