Facebook Google+ Twitter

Galeria Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

"Żyjemy w czasach, w których prawdziwa sztuka doznaje nierzadko wątpliwej przyjemności pomieszania jej z twórczością nie zasługującą na miano sztuki przez duże S, nie zasługującą na miano twórczości nawet..." John Lennon.

Fragment galerii / Fot. Andrzej WiosnaGaleria Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ma dla miłośników sztuki ofertę z najwyższej półki. W zbiorach Muzeum zgromadzono prace najwybitniejszych twórców
XX i XXI wieku. Są to prace artystów polskich, znanych i uznanych w świecie - rzec można - klasyków gatunku.
Na pierwszym planie praca Jarosława Kozłowskiego - Ostre przedmioty - 1993r. / Fot. Andrzej Wiosna
Kolekcja powstała w sposób przemyślany i konsekwentny. Dzieła pozyskiwano poprzez zakupy z wystaw ogólnopolskich i ekspozycji organizowanych w muzeum, przede wszystkim jednak bezpośrednio z pracowni twórców. Wiele prac przekazali w formie darów sami artyści.

Dziś jest to jeden z najbardziej znaczących zbiorów sztuki polskiej XX wieku.

Galeria pokazuje wybrane, najbardziej reprezentatywne dzieła ze swojej kolekcji. Układ ekspozycji ma charakter chronologiczny i odzwierciedla kierunki, nurty i postawy twórcze w sztuce polskiej ostatnich stu lat.

Jedno z najcenniejszych dzieł w kolekcji -Toaleta - Bolesława Cybisa, 1928 olej, sklejka / Fot. Andrzej WiosnaPrezentacja przedstawia realizacje z dziedziny malarstwa, rzeźby, fotografii i najnowszych mediów twórców, których nazwiska na trwałe zapisały się w historii sztuki.Jeden ze sztandarów Władysława Hasiora, z lewej praca Edwarda Dwurnika Bogurodzica. / Fot. Andrzej Wiosna

Wśród autorów prac znajdziemy dzieła m.in.: Jacka Malczewskiego, Tadeusza Makowskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Bolesława Cybisa, Jana Cybisa, Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Kantora, Tadeusza Brzozowskiego, Zbigniewa Liberę, Józefa Robakowskiego - by wymienić tych najbardziej znanych.

Polecam również zdjęcia z muzeum - Galeria Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy cz.1

Źródło: materiały Muzeum Okręgowego( Inga Kopciewicz).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Między innymi taki był główny impuls do zamieszczenia powyższego materiału Isabello. Zapraszam również do galerii ze zdjęciami prac w Muzeum, która lada chwila powinna się ukazać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że pokazuje sie sztukę klasyczną. Niestety dzisiaj twórczością nazywa się wszystko ... zatarły się granice pomiędzy prawdziwą Sztuką a sztuką. Dawniej nazywano sztuką twórczość artystyczną odpowiadającą wymaganiom piękna, estetyki i harmonii, współcześnie te normy często nie odpowiadają temu co artyści twórczo prezentują. Nazywa sie to pięknie ekstrawagancją artystyczną...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.