Facebook Google+ Twitter

Galeryjna noc w Bytomiu z zabytkowymi pojazdami

Miłośnicy starej motoryzacji będą mieli okazję w najbliższą sobotę, 18. maja podczas organizowanych ogólnokrajowych muzealnych nocy, zwiedzić bytomską Galerię Motoryzacji i Techniki.

Pojazdy epoki PRL-u, Mikrus MR-300 oraz Polski Fiat 126p / Fot. Piotr A.JeleńCi, co odwiedzili ją w roku ubiegłym, będą mogli mogli zobaczyć, jakie nowe eksponaty zawitały na wystawę. W działającej już trzeci rok Galerii Motoryzacji i Techniki Bytomskiego Ośrodka Edukacji wystawionych jest około stu eksponatów. Oprócz samochodów, pojazdów jednośladowych, bogatą kolekcję stanowi zbiór umundurowania i wyposażenia polskich sił bezpieczeństwa, od czasów Milicji Obywatelskiej, poprzez Ochotniczą Rezerwę Milicji Obywatelskiej, Zmechanizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej do współczesnej Policji.

Zabytkowe pojazdy wystawiają członkowie Bytomskiego Klubu Pojazdów Zabytkowych, osoby niestowarzyszone z Klubem, jak również Komenda Wojewódzka Policji z Katowic.
Pośród prezentowanych samochodów i jednośladów, największą grupę stanowią auta brytyjskie, z bogatą kolekcją marki Jaguar, bodaj największą w południowej Polsce. Najstarszym modelem Jaguara jest model 2,5 L z lat trzydziestych ubiegłego Migawki z ubiegłorocznej, pierwszej galeryjnej nocy / Fot. Piotr A.Jeleństulecia. Jak twierdzą znawcy militariów okresu II wojny światowej, samochód ten mógł być na wyposażeniu wojsk Wehrmachtu lub Luftwaffe, o czym m.in. świadczy malowanie w kolorze feldgrau (szary polowy).
Na temat tego samochodu, krąży historyjka z którą można się zapoznać na oficjalnym serwisie Bytomia

W Galerii zobaczymy także pojazdy okresu PRL-u, z kultowym Mikrusem RM 300, pojazdem czasów towarzysza Wiesława, Gomułki. Egzemplarz z ogólnej ilości około 1600 wyprodukowanych pojazdów jest niemal w 100% oryginałem, łącznie z Migawki z ubiegłorocznej, pierwszej galeryjnej nocy / Fot. Piotr A.Jeleńdwucylindrowym silnikiem o pojemności 296 ccm. Ciekawostką konstruktorów było stworzenie samochodu 4x4 (nie chodzi o napęd na cztery koła), który miał być w założeniu czteroosobowy (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci do lat 14), czterokołowy, czterystukilogramowy i spalający cztery litry na sto kilometrów.

Witold Odrobina z kamerą w Galerii

Warto zwrócić uwagę, że co roku w Bytomiu odbywają się parady pojazdów zabytkowych, gromadzących na starcie ponad Galeria mieści się w budynku Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bytomiu przy Strzelców Bytomskich 98 / Fot. Piotr A.Jeleńsetkę uczestników. Także i w tym roku na miesiąc wrzesień organizatorzy zaplanowali jubileuszową, dziesiątą paradę.

Galeria Motoryzacji i Techniki Bytomskiego Ośrodka Edukacji
budynek Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bytomiu przy Strzelców Bytomskich 98
18. maja 2013 r. w godzinach 12.00 - 24.00 z bezpłatnym wstępem


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.