Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16624 miejsce

Galicja Cisna - "perła" bieszczadzkich klubów piłkarskich

Jest w Bieszczadach pewna miejscowość. Cisna się zowie. W owej Cisnej został kiedyś założony klub piłkarski LKS Galicja Cisna.

Klub ten dziś zajmuje czołowe miejsce w tabeli IV ligi podkarpackiej. Było tak...

LKS Galicja Cisna powstała 25 lipca 1995 r. z inicjatywy 18 założycieli: Marek Czerenkiewicz, Edward Karnas, Henryk Gajda, Marek Kobus, Marek Maziarka, Piotr Kobus, Andrzej Bryk, Robert Ustianowski, Jacek Wietecha, Jan Szul, Krzysztof Antoniszak, Marek Skrzysiński, Piotr Wywrot, Ryszard Denysiuk, Mieczysław Staniej, Mariach Rachwalski, Bernard Ziomko, Arkadiusz Osuch. Wcześniej piłkarze – amatorzy grali z Wetliną o beczkę piwa na łące Krzysztofa Antoniszaka, jedynym równym polu w Cisnej w zakolu Solinki za nasypem wąskotorowki tzw. „Bieszczadzkiej Ciuchci”.

Piłkarze pierwszego w historii Cisnej klubu sportowego zadebiutowali w rozgrywkach krośnieńskiej klasy B w sezonie 1995/96. Na wspomnianej łące przygotowali boisko do gry. W tamtym sezonie spisali się całkiem dobrze, zajmując 5 miejsce. W następnym sezonie byli już na 4 pozycji, a rozgrywki w 1997/98 roku zakończyli na pierwszym miejscu, awansując tym samym do klasy A.

W debiucie w klasie okręgowej w sezonie 2000/01 piłkarze z Cisnej zajęli pierwsze miejsce, ale nie awansowali ze względu na reorganizację rozgrywek (zlikwidowano V ligę krośnieńsko-jarosławską). W sezonie 2001/02 ponownie okazali się najlepsi w klasie okręgowej, zdobywając awans IV ligi.

W tym roku odnieśli również wielki sukces w Pucharze Polski. Najpierw zdobyli to trofeum na szczeblu okręgu krośnieńskiego, pokonując w finale Rafinerę Czarni Jasło (2:1), a następnie – okręgu podkarpackiego, pokonując w półfinale III – ligową Siarkę Tarnobrzeg (4:3) i w finale III – ligową Polonię Przemyśl (4:2) po dogrywce i rzutach karnych. Przygodę z pucharem na szczeblu centralnym zakończyli ulegając (1:5) II – ligowej Ceramice Opoczno.

Pobyt w IV lidze podkarpackiej trwał dwa sezony piłkarskie, gdzie jako beniaminek drużyna pokonała m.in. takie zespoły, jak Stal Mielec, Wisłokę Dębica, czy Karpaty Krosno. Następnie brak finansów przyczynił się do spadku drużyny do klasy okręgowej. Po dwóch latach pobytu na okręgowych stadionach Galicja Cisna powróciła do IV ligi i jako beniaminek zajmuje czołowe miejsca w tabeli. Realne są szanse na przyszły awans do III ligi.

Klub „Galicja Cisna” prowadzi także dwie grupy drużyn młodzieżowych – trampkarzy i juniorów grających w klasie A OZPN Krosno - ci drudzy świetnie spisują się w rozgrywkach i mogą liczyć na awans do klasy okręgowej. W tym sezonie drużyna seniorów rozgrywa mecze w powiece tj. w Lesku ze względu na modernizację i dostosowywanie stadionu w Cisnej do potrzeb IV- i III-ligowych. Inwestycje finansuje Urząd Gminy w Cisnej.

O Cisnej, szczególnie o sportowych wyczynach piłkarzy Galicji jest bardzo głośno nie tylko na bieszczadzkim, ale i makroregionalnym „podwórku piłki kopanej”. Sukcesy w rozgrywkach Pucharu Polski oraz awanse do wyższych klas przyczyniły się do tego, że pojawiły się przychylne publikacje o drużynie, reklamując przy tym Bieszczady i gminę Cisna. Publikacje te informowały o powstaniu, ukonstytuowaniu się i wynikach klubu „Galicja”. Gdy zaczynaliśmy, nikomu nawet się nie śniło, że o „Galicji Cisna” dyskutować będą poważne osoby w całym kraju i to nie tylko w kręgach sportowych. Jeżeli chcecie wspomóc w rozwoju „perłę” bieszczadzkich klubów piłkarskich władze zapraszają do współpracy!

Zdjęcia z meczów: www.pbase.com/galicjacisna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Patriotyzm lokalny pełną gębą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.