Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31441 miejsce

Galicyjski świat w miniaturze

W Lipinach koło Pilzna można już oglądać kopie bobowskiej synagogi, domu cadyka i cmentarza żydowskiego. Wszystko to w wersji mini. W otwarciu żydowskiej części galicyjskiej wioski uczestniczył Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Kopia synagogi z Bobowej stanęła w Lipinach koło Pilzna. / Fot. Dorota JuchaLipiny koło Pilzna w województwie podkarpackim, to wyjątkowe miejsce. Oglądać tu można miniaturową wioskę, wzorowaną przede wszystkim na reymontowskich Lipcach. Fascynacji „Chłopami” i opisem wsi Lipce, nie kryje pomysłodawczyni intrygującego muzeum. - Powoli zaczęliśmy budować pierwsze miniaturowe zagrody w Lipinach. Sugerowaliśmy się przede wszystkim „Chłopami”, chociaż takie budynki jak dwór i kościół wzorowane są na podobnych obiektach położnych na południu Polski. By wszystko żyło, w poszczególnych domach zamieszkały postaci - dorośli i dzieci, oczywiście są to lalki, są także miniaturowe zwierzęta. W miniaturowej wiosce życie tętni zgodnie z rytmem przyrody. Każda pora roku to inne prace, inny wystrój, inne narzędzia. Wioska się rozrasta, dlatego pojawiła się synagoga - mówi Zofia Bohaczyk, dyrektorka Muzeum Lalek w Pilźnie, którego częścią jest Muzeum w Lipinach.

od lewej: Zofia Bohaczyk i Michael Schudrich, podczas otwarcia żydowskiej części miniaturowej wioski. / Fot. Dorota JuchaSynagoga w Lipinach jest wierną kopią synagogi w Bobowej, jednej z najpiękniejszych o charakterze ludowym i lepiej zachowanych na południu Polski. Przeniesiono wszystkie ważne szczegóły: elementy roślinne, lwy. Dopracowano detale związane z ubiorem modlących się Żydów, a niewielką Torę sprowadzono z Izraela. Nie zapomniano o kobietach, choć te nie mają wstępu do synagogi - dla nich wydzielono miejsce na antresoli, tzw. babiniec. Obok synagogi znajduje się dom cadyka oraz niewielki cmentarz żydowski - kilka macew i ohel, niewielki grobowiec, w którym zwyczajowo spoczywają szczątki cadyka.
- Synagoga, chociaż miniaturowa, została tak zbudowana, że można do niej wejść. Wymaga to odrobinę wysiłku. Drzwi są przystosowane do wysokości lalek, my możemy wejść przesuwając ścianę – wyjaśnia Zofia Bohaczyk.

Michael Schudrich przybija malutką mezuzę. / Fot. Dorota JuchaZanim można było wejść do miniaturowej synagogi, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, przybił do drzwi synagogi malutką mezuzę - pojemnik zawierający pergamin z dwoma fragmentami z Tory, zwyczajowo umieszczany na futrynie każdego żydowskiego domu.

Schudrich nie krył wzruszenia. - To bardzo piękny i ważny gest. Jestem bardzo wzruszony. Tu wracamy do korzeni kultury. Nasze kultury byłyby biedniejsze bez tego spotkania. W tym muzeum jest życie, to jest muzeum życia - mówił naczelny rabin.

Michael Schudrich pochylony nad miniaturową Torą. / Fot. Dorota JuchaWioska Lipce w Lipinach koło Pilzna już większa nie będzie, ale na zagospodarowanie czeka jeszcze niewielki plac tuż za wsią. Właściciele muzeum mówią, że wkrótce rozłoży się tu cygański tabor.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy pomysł :) Jak w ogóle takie muzea z miniaturami (szczególnie tak dużymi).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.