Facebook Google+ Twitter

Galimatias z pieniędzmi na melioracje w województwie lubuskim

Ponad 83 mln zł otrzymali lubuscy melioranci. - Takiej kwoty na zabezpieczenia przeciwpowodziowe w historii województwa jeszcze nie było – chwalą się urzędnicy wojewody. Tymczasem sami melioranci z obawą spoglądają w niebo, aby nie padały ulewne deszcze. Nie mają pieniędzy, by na bieżąco prowadzić melioracyjne prace.

Sonda

Czy boisz się, że w tym roku także będzie powódź?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pit1233- Czy w tym roku będzie powódź? Spokojnie, będzie coraz lepiej! - jednym tchem stwierdzają urzędnicy.

Mają bowiem w kieszeni astronomiczną kwotę: ponad 83 miliony złotych jedynie w tym roku, następne 200 mln zł w latach następnych i to wszystko na meliorację rowów, rzeczek, wałów przeciwpowodziowych, regulację dużych rzek. W roku ubiegłym na realizację zadań melioracyjnych Lubuskie miało tylko 43 mln zł, a rok wcześniej, w 2009 zaledwie 17 mln.

Ofensywę przeciwpowodziową rozpoczęła Helena Hatka, wojewoda lubuski. Na specjalnych konferencjach prasowych komunikowała o rzece pieniędzy, które płyną do lubuskich meliorantów. - Takiej kwoty na meliorację w Lubuskiem jeszcze nie było! - cieszyła się wojewoda. Sekundował Hatce szef Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., Grzegorz Dłubek: - Zobowiązaliśmy wojewódzki zarząd melioracji do jak najszybszego sporządzenia szczegółowego planu wydatków i czynności w zakresie bieżących prac, a także do comiesięcznych sprawozdań z realizacji wydatków. Pieniądze będą przekazywane w transzach, po wykonaniu każdego zadania.

Czytaj także: Wielkie rzeki trzymają się koryt, ale wylewają rzeczki i rowy melioracyjne

Miliony rozdysponowano zawczasu na papierze: na utrzymanie bieżącej infrastruktury przeznaczono 24 mln zł, 9 mln – na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi, na inwestycje – ponad 50 mln oraz dotacje do spółek wodnych - 199 tys. zł (!). Urzędnicy wojewody planują także zatrudnianie osób do konserwacji i przeglądu wałów przeciwpowodziowych.

Ponadto w tym roku powinny rozpocząć się prace nad strategią uporządkowania gospodarki wodnej w Lubuskiem. Zwiastun takiego postulatu pojawił się na specjalnej konferencji na temat gospodarki wodnej, jaką zorganizowała również wojewoda Hatka.

- Strategia to bardzo dobry pomysł – komplementował Hatkę prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Leszek Karwowski. - Jestem pod wrażeniem energii i aktywności pani wojewody oraz jej chęci przeciwdziałania zagrożeniom naturalnym.

Tymczasem rzeczywistość daleko odbiega od widoku z okien Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

- Na konserwację i eksploatację w bieżącym roku przyznano nam łącznie 38.346.705 zł – skrupulatnie wylicza zastępca dyrektora Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze, Zygmunt Muszyński. - Czynione są starania o pozyskanie dofinansowań w ramach Fundacji Solidarności Unii Europejskiej – dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.