Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3226 miejsce

Gallup: najbardziej boimy się Ameryki

Grudniowy sondaż Gallupa pokazuje, że Stany Zjednoczone są uważane za główne zagrożenie pokoju w świecie. Wśród państw o wyższym współczynniku zagrożenia dla sąsiadów znalazł się także Izrael.

 / Fot. M. JordanWpływowy amerykański instytut badania opinii publicznej GALLUP w corocznym podsumowaniu przedstawił wyniki badania opinii publicznej na okoliczność bezpieczeństwa w stosunkach międzynarodowych. 66800 mieszkańców pięciu kontynentów świata odpowiadało na pytanie "Jaki kraj, twoim zdaniem, jest największym zagrożeniem dla świata?".

Co czwarty mieszkaniec globu wskazał USA jako główne zagrożenie dla pokoju i świata. To łącznie 24% głosów. Wszystkie pozostałe z 20 krajów na liście, są postrzegane jako zagrożenie lokalne, głównie przez swoich sąsiadów. Pakistan ze swą bronią jądrową zajmuje na tej liście drugie miejsce mając 8% wskazań. Na trzecim miejscu są Chiny (6% wskazań), a tuż za nimi Afganistan, Iran i Korea Północna. Wszystkie uzyskały po 5% zaniepokojonych głosów. Dołączył do nich – też z 5% - Izrael. Niespodziankę sprawiła Rosja. Tylko 2% respondentów uważa ją za zagrożenie dla świata.

Nawet w sojuszniczych państwach - członkach NATO, np. w Grecji i Turcji, liczba ludzi obawiających się USA wynosi 45%, a w Pakistanie, który ma wciąż status głównego sojusznika USA poza NATO (nie licząc Ukrainy) – 44%. Prawie połowa Chińczyków, Bośniaków, Argentyńczyków i mieszkańców Meksyku także uważa Stany Zjednoczone za główne zagrożenie dla świata.

Stany Zjednoczone nie ustają w organizowaniu i przeprowadzaniu globalnych zbrojnych interwencji. Służy temu 7000 baz wojskowych i wywiadowczych rozsianych po całym świecie.

W kolejnym sondażu ze stycznia Amerykanie wypowiedzieli się na temat Izraela: 7 z nich na 10 uważa, że żydowskie państwo ma szczególny status w polityce Białego Domu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.