Facebook Google+ Twitter

Gangster, świadek koronny, prowadził na pasku policję i prokuraturę

Przez blisko 14 lat gangster "Patyk" sypał innych bandziorów. Mógł, wszak był świadkiem koronnym. Zaufaną osobą prokuratury – można rzec. Dziś to on jest obciążony zarzutem zabójstwa byłego komendanta głównego policji, gen. Papały. Jak to się stało?

Były minister sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski, mówi: "Nie można kierować się jednym szablonem. To prowadzi na manowce". I prowadziło. Skutecznie aż do dziś. Tylko, czy dziś jest pewność, że zabójca komendanta Papały to właśnie ten "Patyk"?

Jak pisze portal Gazeta.PL - trwające kilkanaście lat śledztwo w sprawie śmierci gen. Papały pokazało, jak wiele może świadek koronny. Jeden z podejrzewanych o zabójstwo byłego szefa KGP - przez lata wskazywał tropy i ludzi. To oczywiście pokazuje patologię systemu. Ów bandzior przez lata wodził policję za nos - komentuje "Gazeta Wyborcza".

Według "Gazety" wszystkie wersje zabójstwa gen. Marka Papały miały jeden wspólny mianownik: "Pokazywały, kogo opłacało się ścigać policjantom i prokuratorom. Łapanie i szukanie podrzędnego gangstera, złodzieja samochodów, było mniej spektakularne i mniej nagradzane niż szukanie mocodawców politycznych. To pokazuje patologię systemu, gdzie świadkowie koronni uzależnili de facto od siebie policję, prokuraturę i media" - mówił redaktor Wroński w "Poranku Radia TOK FM".

Okazuje się, że wtedy, kiedy "Patyk" (Igor Ł.) wpadł w ręce policji, uznawany był za najlepszego złodzieja samochodów w Polsce. Trzymany w rękach organów ścigania, podjął współpracę z policją. Zaczął od sypania swoich kolegów. Na tym nie koniec. Został świadkiem koronnym. Kiedy otrzymał status świadka koronnego - zeznał, że był na miejscu zabójstwa gen. Papały i wie, kto zabił generała. I powiedział.

Jego zeznania, jako świadka koronnego, były zapewne dla organów ścigania i sprawiedliwości, najmocniejszym dowodem w procesie Andrzeja Z., "Słowika", i Ryszarda Boguckiego - oskarżonych o podżeganie do zabójstwa gen. Marka Papały.

Ze świadkami koronnymi jest tak jak pokazał przykład z byłą posłanką i wiceminister,
z SLD, Małgorzatą Ostrowską – czytamy w http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,11618888,Czy_swiadek_koronny_moze_wszystko___Policja_i_prokuratura.html. Obciążył ją członek mafii paliwowej. Zeznał, że Małgorzata Ostrowska przyjęła od niego korzyści majątkowe. A w czasie procesu sądowego, zeznania odwołał. Mówił przed sądem, że chciał zaszkodzić posłance z SLD.

W sprawie świadka koronnego, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiedział w "Poranku Radia TOK FM", że chce rozmawiać o błędach popełnionych w czasie śledztwa dotyczącego śmierci gen. Marka Papały. Zapowiedział, że w czasie spotkań z prokuratorem generalnym, Andrzejem Seremetem i ministrem Markiem Cichockim - będzie rozmawiał o instytucji świadka koronnego.

Wśród polityków i prawników zdania na temat świadków koronnych w Polsce są podzielone. Sceptyczny wobec potrzeby istnienia w polskich warunkach prawnych i naszej tradycji jest Jarosław Gowin. Choć – jak zastrzega - właśnie dzięki zeznaniom świadków koronnych, policja rozbiła "zalążki polskiej mafii".

W grupie obrońców istnienia w polskim prawie świadków koronnych jest dziennikarz Paweł Fonfara, członek zarządu Polskapresse. W "Poranku Radia TOK FM" stwierdził: "Poszukajmy problemu w pierwszej kolejności tam, gdzie on jest. Świadek koronny jest bardzo przydatną instytucją, kiedy mamy sensowną prokuraturę i mocną policję, która nie daje sobą manipulować". Ale kiedy policja i prokuratura są słabe, dochodzi do kompromitacji i takiej sytuacji, w której świadkowie koronni manipulują śledztwem i kierują postępowanie na błędne tory.

Natomiast profesor Radosław Markowski uważa i radzi, aby minister sprawiedliwości powołał specjalny zespół "ekspercko-badawczy", który sprawdziłby, jak działa w Polsce instytucja świadka koronnego.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.