Facebook Google+ Twitter

Gardło szeroko rozwarte

„O Maryjo i te de” było okrzykiem, jaki w chwilach wielkiego zacukania wydawała z siebie moja znajoma godząc wielką pobożność z równie wielką małomównością.

Patrząc na szacownych staruszków gromadzących się pod Sejmem na wezwanie o. Rydzyka przypomniałam sobie okrzyk wznoszony przez moją znajomą w chwilach dramatycznych.

Geologicznie nawiedzony ojciec Rydzyk ma nowe hobby wymagające wiercenia dziury. Ponieważ zamiar oparty jest na założeniu, „jeżeli by się okazało...” należałoby może najpierw zatrudnić tańszym kosztem solidnego różdżkarza a potem dopiero mając pewność – topić forsę w ciepłej wodzie. Właściwie to nie bardzo wiem, po co Rydzykowi ten kłopot, bo na dobrą sprawę rozwinął swe przedsięwzięcia dzięki bonanzie, czyli żyle czystego złota, jakie szerokim strumieniem popłynęło na pierwszy zew, czyli ratowanie tak zwanej kolebki.

Słynny zew poparty był imieniem Maryji, co w najbardziej katolickim kraju jest gwarancją dzieła zbożnego. I aż dziw bierze, że wśród różnych polskich Maryj jest przecie jedna nie wymieniana w żadnej litanii. Geotermalny ojciec zbeształ małżonkę prezydenta swojego kraju jak burą sukę mając całkowitą pewność, że nikt mu za to nie podskoczy. I miał rację – Marii Zbesztanej na odsiecz nikt nie ruszył. Teraz – okrzepły tym doświadczeniem – naczelny hucpiarz w sutannie publicznie pokrzykuje na premiera swojego kraju, wzywając równocześnie zastępy wielbicieli do zajazdu na Warszawę.

Forpoczty już przybyły i - jak znam życie - będą pokrzykiwać do zachrypnięcia nie oszczędzając starych nóg, sfatygowanych serc i sklerotycznych arterii oraz karetek pogotowia w imię "obrony" wszystkiego co rydzykowe przed wszystkim, co nie rydzykowe.

Ojciec-dyrektor uzyska poza tym, jak zwykle, poparcie purpuratów broniących konkordatowych zasad. Jedna z tych zasad to "autonomia" co oznacza, że KK robi, co chce na terenie państwa, państwo zaś robi, co sobie zawinszuje KK.

Kosztownym jej skutkiem są niebagatelne pieniądze wypłacane przez państwo na rzecz KK. Jak pisze Bartosz Machalica *" – Według moich szacunków, łączny transfer środków na linii państwo-Kościół może wynosić nawet 5 mld zł – mówi dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego UW. Drobnym szczegółem jest przy tym fakt, że ustawa o gwarancji wolności sumienia zabrania finansowania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych (poza ściśle określonymi wyjątkami)."

Odpowiedź premiera na doniesienia o porykiwaniach Rydzyka zabrzmiała jak na polskie warunki dość twardo, ale, jak podaje cytowany już B. Machalica: "Trudno mieć wątpliwości również co do tego, że dotychczasowa polityka ustępstw wobec Kościoła zakończyła się porażką. Kościół w batalii o umocnienie swojej pozycji w państwie zastosował taktykę salami, polegającą na odkrajaniu kolejnych plasterków – instytucji dotychczas świeckiego państwa."

Ale o. Rydzyk nie chce plasterka, o. Rydzyk chce forsy. Dużej i bezwarunkowo!
* http://www.przeglad-tygodnik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Maćku - przenigdy! LOL

Komentarz został ukrytyrozwiń

Benio, chyba sam zauważyłeś, że Twoje porównania są nietrafione i nie na miejscu? :-) To tak, jakby zestawiać obok siebie np. Kayah i Mandarynę - w końcu obie śpiewają, prawda?

Maciek - to nie czat ;-]

Komentarz został ukrytyrozwiń

"będą pokrzykiwać do zachrypnięcia nie oszczędzając starych nóg, sfatygowanych serc i sklerotycznych arterii oraz karetek pogotowia w imię "obrony" wszystkiego co rydzykowe przed wszystkim, co nie rydzykowe."

Pierwsza część zdania jest po prostu nie smaczna.

Wie Pani, Pani Jadwigo, to dobrze, że ci starsi ludzie czymś się interesują, w coś wierzą. I niech to będzie nawet Rydzyk. Takie szyderstwo niczemu dobremu nie służy. Przynajmniej według mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ef, wygląda na to, że tylko matka natura jest władna położyć kres; bo jakoś nikt nie "pali się" do załatwienia tego problemu.

Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiście plus za podjęcie tematu, właściwie zabranie mi go, i za celne spostrzeżenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

w końcu ktos coś z tym człowiekiem zrobi,chociaż obawiam się, że czeka nas Moherowa Rewolucja;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre, dobre :)
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobre ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle celne spostrzeżenia :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.