Facebook Google+ Twitter

Garrincha - "ptaszek" kochający futbol

Czy może zrobić karierę piłkarską człowiek z wrodzoną wadą nóg? Którego lewa noga wykrzywiała się do zewnątrz, zaś prawa, nie dość, że skierowana do środka, była na dodatek krótsza o sześć centymetrów? Może. Dowiódł tego wielki piłkarz, wirtuoz futbolu, Brazylijczyk Garrincha.

Kunszt piłkarski Garrinchy. / Fot. Botafoguense/http://flickr.com/photos/botafoguense/82651424/Nazywał się Manuel Francisco dos Santos. Sześćdziesiąt razy występował w reprezentantacjiBrazylii, w latach 1955-1966 stał się ulubieńcem kibiców, dzięki swojemu doskonałemu dryblingowi. Jego zdolności zostały zauważone przez klub Botafogo, kiedy podczas jednego z treningów ośmieszył czołowego wówczas defensora Brazylii, Niltona Santosa. Wartość jego transferu wyniosła wówczas 27 dolarów. W latach 1958 i 1962, Brazylia, w składzie z Garrinchą zdobyła Mistrzostwo Świata, w czym on sam miał ogromny udział.

Słynął z cudownych zagrań, wspaniałych bramek, które porywały rzesze kibiców. Podczas jednego z meczów, przy stanie 1:1, ograł całą obronę i mając przed sobą tylko bramkarza nie strzelił. Zawrócił, "kiwając” obrońcę i znów nie oddając strzału. Jednak zgodnie z zasadą "do trzech razy sztuka", akcja w konsekwencji przyniosła efekt bramkowy. W późniejszych wypowiedział, tłumaczył, iż nie strzelił od razu, ponieważ bramkarz nie chciał rozstawić nóg, "a ja postanowiłem mu posłać piłkę między nogami”...

Pomnik Garrinchy. / Fot. Raul Lisboa/http://flickr.com/photos/raul_lisboa/379610058/Przydomek "Garrincha”, oznaczający "śpiewający ptak” lub "mały ptaszek”, został mu nadany nie przez przypadek. Obrazował jego styl gry, oraz sposób poruszania się na boisku. Udowadniał to wielokrotnie, chociażby w jednym z meczów z Anglią. Rzekomo jeden z angielskich piłkarzy miał zasugerować, że Garrincha nie potrafi "kiwać”. Nie wiedząc dokładnie, który z Anglików wyśmiewał jego umiejętności piłkarskie, w trakcie meczu ogrywał niemal wszystkich; w prosty sposób – zakładając tzw. piłkarskie "siatki” (posyłał piłkę między nogami). Na uwagę zasługuje także fakt, iż Brazylia, mając w składzie Garrinchę, przegrała tylko jeden mecz międzynarodowy - na Mistrzostwach Świata w 1966 - 1:3 z Węgrami. Gdy na boisku wspólnie pojawiali się Garrincha i Pele, Brazylia nie schodziła z boiska pokonana.

Oczywiście, jak większość idoli, także Garrincha miał chwile słabości - używki, liczne romanse (podobno jest ojcem co najmniej 14 dzieci). To jednak nie umniejsza jego futbolowych osiągnięć. Przez wielu określany największym dryblerem w historii futbolu, przez innych ceniony za upór w dążeniu do spełnienia marzeń. 20 stycznia 1983 roku, na jego pogrzeb przyszło ponad 100 tys. osób. Na epitafium jego nagrobka można przeczytać: "Tutaj odpoczywa w pokoju ten, który był Pociechą dla Ludzi – Mané Garrincha”.

Źródła:
http://www.asadstory.republika.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Garrincha
http://garrincha.fanclub.webpark.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.