Facebook Google+ Twitter

Garść faktów o wyborach

21 października od 6 do 20 odbędzie się II etap rekrutacji na stanowisko poseł/senator. W skład komisji rekrutacyjnej wchodzi 30 mln obywateli Rzeczpospolitej Polski uprawnionych do głosowania. Ilość miejsc ograniczona.

Oto kilka faktów na temat zbliżających się wyborów parlamentarnych:

Wybory 2006 / Fot. APPDo Sejmu listy zarejestrowało 10 komitetów wyborczych, takich partii jak: Polska Partia Pracy, Liga Polskich Rodzin, Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Samoobrona RP, Lewica i Demokraci, Partia Kobiet, Samoobrona Patriotyczna oraz Mniejszość Niemiecka. Najwięcej kandydatów zgłosił PSL – 920, najmniej Mniejszość Niemiecka – tylko 21. Na jedno miejsce w niższej izbie parlamentu przypada przeciętnie 13,5 osób.

Do Senatu listy zarejestrowało 29 komitetów. Największa liczba osób startuje z list Platformy Obywatelskiej – 85. 15 komitetów wystawiło tylko 1 kandydata. Średnio 3,9 osoby będzie walczyło o jedno miejsce w Senacie.

W Polsce obowiązuje ordynacja wyborcza z 2001 roku. Ilość mandatów przypadających danemu komitetowi liczy się w sposób następujący: liczbę głosów oddanych na listę dzieli się przez liczby 1,2,3,4,... aż do momentu, gdy da się utworzyć ciąg ilorazów od najmniejszego do największego, którego liczba elementów odpowiadałaby liczbie mandatów w okręgu. Mandaty przyznane każdej liście dostają kandydaci z największą liczbą głosów (art.167/168). Co z tego wynika? Ważniejsze jest którą listę popieramy.

W poprzednich wyborach:
W wyborach parlamentarnych w 2005 roku do Sejmu i Senatu listy zarejestrowało odpowiednio 22 i aż 108 komitetów wyborczych. Konkurencja była większa – o jeden fotel posła/senatora rywalizowało 23,2 / 6,2 kandydatów.

Do urn Rodacy!
źródło: www.pkw.gov.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.