Facebook Google+ Twitter

Gary Johnson - Ten trzeci w wyścigu na Prezydenta USA

W Stanach Zjednoczonych trwa kampania prezydencka. Nominację republikańską dostanie Mitt Romney. Z ramienia Demokratów startuje urzędujący prezydent – Barack Hussein Obama. A Partia Libertariańska?

Kim jest Gary Johnson?

Urodził się 1 stycznia 1953 w Minot w Dakocie Północnej. Jego ojcem był Earl Johnson, pół-Duńczyk, pół-Norweg, natomiast matką Lorraine Bostow, mająca silne związki z Rosją. Gary ukończył Sandia High School w Albuquerque w 1971 a Uniwersytet Nowego Meksyku w 1976. Tam też poznał swoją żonę – Denise Simms. Podczas nauki na Uniwersytecie, Gary dorabiał jako złota rączka. Zachęcony sukcesami finansowymi, postanowił założyć własną działalność, opierającą się na przemyśle budowlanym. W 1999, gdy sprzedawał firmę, była ona jedną z największych w swojej branży w regionie – zatrudniającą ponad 1000 pracowników i mająca obroty rzędu dziesiątków milionów dolarów.

Droga na szczyt

W 1994 roku, Gary postanowił rozpocząć karierę w polityce, kandydując na stanowisku gubernatora Nowego Meksyku. Wydał pół miliona dolarów na kampanię, której hasłem przewodnim było ‘Ludzie przed polityką’. Głosił obniżkę podatków oraz wydatków. Zdobył nominację Republikańską, pokonując Richarda P. Cheeney’a, wyprzedzając go o 1% (34% do 33%). W wyborach gubernatorskich pokonał przedstawiciela Demokratów Bruce’a Kinga 50% do 40%, mimo że w Nowym Meksyku przeważali Demokraci, stosunkiem 2 do 1.

Gary jako gubernator dbał o mały udział rządu federalnego w życiu Nowego Meksyku. Mickey Barnett wspomina, że gdy ktoś przychodził do biura Johnsona z pomysłem, pierwszym pytaniem Gary’ego było „Czy będzie w to zaangażowany rząd?”. Johnson zawetował 200 z 424 projektów ustaw w ciągu pierwszych sześciu miesięcy jego kadencji, co wstrzymało proces tworzenia nowych przepisów.

Gary Johnson spełnił obietnice wyborcze – zmniejszył wielkość budżetu stanowego o 10%, zmniejszył podatek za benzynę o 6 centów na galon i promował system bonów szkolnych.

W 1998 Johnson postanowił ubiegać się o reelekcję, a jego kontrkandydatem był burmistrz Albuquerque – Martin Chavez, który był popularny wśród ludności hiszpańskojęzycznej. Gary obiecał kontynuować swoją politykę zmniejszania wydatków, poprawy szkolnictwa i częstego używania weta. Demokraci byli pewni wygranej Chaveza, lecz urząd znowu objął Johnson – 55% do 45%.

W 1999 Johnson zawetował dwa budżety w których nie umieszczono systemu bonów szkolnych, lecz został zmuszony do ich podpisania, gdyż Demokraci mieli przewagę w obu izbach ustawodawczych Nowego Meksyku, ale na koniec udało się skutecznie zawetować 21 milionów dolarów z budżetu.

W tym samym roku opinia publiczna uznała Johnsona za jedynego przedstawiciela wyższych władz, który popiera dekryminalizację narkotyków i legalizacją marihuany. W 2000 roku, Johnson przedstawił swój najambitniejszy system bonów oświatowych, w którym przeznaczono na każdego ucznia 3,5 tysiąca dolarów, do wykorzystania w szkołach prywatnych albo parafialnych, czym wywołał oburzenie Demokratów, szukających 90 milionów dolarów na edukację bez systemu bonów.
Sprzeciwili się także otwarciu dwóch prywatnych więzień, dzięki czemu można było zmniejszyć wydatki stanowe na więziennictwo.

Gdy w 2000 roku Nowy Meksyk dotknął pożar nazwany Grande Cerro, skutecznie obszedł regulacje administracyjne, dzięki czemu szybciej poradzono sobie z żywiołem. Demokratyczny kongresman Tom Udali stwierdził że „To naprawdę doskonały lider, który radzi sobie w bardzo trudnych okolicznościach”. Niedługo potem Johnson odrzucił ofertę Partii Libertariańskiej, która chciała wystawić go na stanowisko prezydenta.

Gary Johnson opuścił stanowisko gubernatora Nowego Meksyku, ciesząc się opinią człowieka gospodarnego. W kasie stanowej została nadwyżka w wysokości miliarda dolarów, wypracowała właśnie przez działania Johnsona. Zawetował 750 ustaw, więcej niż 49 pozostałych gubernatorów razem wziętych.

Oficjalna strona kandydata (EN): Gary Johnson 2012

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.