Facebook Google+ Twitter

Gaszparovicz czy Radiczova? Słowacy wybierają prezydenta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-04 08:00

Na Słowacji rozpoczęła się rano druga, decydująca tura wyborów prezydenckich. O fotel na 5-letnią kadencję walczy dwoje kandydatów: urzędujący prezydent Ivan Gaszparovicz, popierany przez dwa najsilniejsze ugrupowania lewicowego rządu premiera Roberta Fico i wiceprzewodnicząca opozycyjnej liberalno-prawicowej Unii Chrześciańsko-Demokratycznej (SDKU) Iveta Radiczova.

Szanse obojga kandydatów są wyrównane. Wybory są uważane za próbę sił między lewicową koalicją a liberalno-prawicową opozycją byłego premiera Mikulasza Dzurindy.

W pierwszej turze 21 marca doszło do sensacji. Popierany przez rząd i publiczne media Ivan Gaszparovicz uzyskał zaledwie 46 procent głosów. Radicova, której nie dawano zbyt wielu szans, otrzymała aż 38 procent. Ponieważ do urn poszło tylko 43 procent uprawnionych, każdy z kandydatów starał się przed drugą rundą zmobilizować ponad dwa miliony niezdecydowanych.

Niezależnie od tego, kto wygra słowackie wybory, i tak zakończą się one precedensem. Albo urzędujący prezydent zostanie po raz pierwszy w historii niepodległego państwa wybrany na drugą kadencję albo prezydentem zostanie kobieta.

Nieoficjalne wyniki zostaną ogłoszone w nocy, oficjalne - jutro po południu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.