Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23376 miejsce

Gaz łupkowy popłynął w Polsce. Są pierwsze odwierty na Pomorzu

Dziennik "Rzeczpospolita" poinformował, że od miesiąca wydobywany jest w Polsce gaz łupkowy. Odwierty znajdują się w okolicach Lęborka na Pomorzu, a ich obsługą zajmuje się firma Lane Energy Poland.

Stacja wiertnicza gazu łupkowego we wsi Krynica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim / Fot. Wikimedia Commons/Karol KarolusPolski gaz łupkowy? Były plany i przewidywania, jak się okazało możliwe do realizacji. Dziennik "Rzeczpospolita" podał, że od miesiąca jest wydobywany gaz łupkowy w pobliżu Lęborka na Pomorzu. Surowiec pozyskiwany jest z odwiertu wykonanego przez firmę Lane Energy Poland, średnio uzyskuje się ok. 8 tysięcy metrów sześciennych na dobę. Jak dotąd w żadnym europejskim państwie nie udało się otrzymać takiego wyniku.
– To bardzo dobra informacja dla Polski i dla europejskiej geologii naftowej – mówi Rzeczpospolitej Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, który 23 sierpnia spotkał się na terenie odwiertu z inżynierami Lane Energy Poland.

Testy produkcyjne


Gaz łupkowy wypływa w Polsce od miesiąca. Odwiert nosi nazwę Łebień LE-2H, a jego wykonywaniem zajęła się firma Lane Energy Poland, kontrolowana przez amerykański koncern ConocoPhillips. Wszystko zostało przygotowane w czerwcu 2011 r., jednak testy produkcyjne są prowadzone dopiero od 21 lipca 2013 r. i mają zostać zakończone po okresie około dwóch miesięcy.

–Co najważniejsze: po krótkiej stymulacji gaz wypływa samodzielnie od ponad miesiąca. Taki wynik powinien zachęcić inne firmy do przyspieszenia prac na koncesjach, zwłaszcza że od kilku tygodni obowiązują usprawnione procedury oceny oddziaływania wierceń na środowisko – ocenia w Rzeczpospolitej Piotr Woźniak. Wydajność odwiertu to pierwszy tak dobry rezultat w Europie, nadal jednak jest ona o wiele niższa niż na polach gazowych w USA i Kanadzie. Ministerstwo Środowiska do sierpnia 2012 r. wydało 111 koncesji na poszukiwanie surowca w Polsce.

Wczesny optymizm


Optymistyczne przewidywania studzi portal górniczy nettg.pl, który uważa, że przed Polską jeszcze długa droga w procesie komercyjnego pozyskiwaniu gazu łupkowego. Firma Lane Energy Poland posiada jeszcze pięć koncesji na wydobycie gazu, m. in. na polach w Łebieniu oraz w Warblinie i Strzeszewie (województwo Pomorskie). Politycy PO i PSL obiecywali komercyjne wydobycie gazu łupkowego w 2015r., jednak nie ma na to szans. Dyrektor handlowy ConocoPhillips, Malcolm Rice-Jones w lipcowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" nie podał konkretnej daty rozpoczęcia przemysłowego wydobycia ropy i gazu ze skał łupkowych.

Prekursorem pozyskiwania gazu łupkowego na świecie są Stany Zjednoczone, spore zapasy posiadają Kanada i Australia. Polska przoduje w Europie w dziedzinie projektów poszukiwawczych tego surowca. Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że zasoby gazu łupkowego w naszym kraju wynoszą 768 mld metrów sześciennych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Droższego gazu niż rosyjski po prostu nie ma.
Amerykanie dzięki rewolucji łupkowej sprzedają metan po 70 $ za 1000m3, Rosjanie żądają od nas ok 500$ za 1000m3 .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto kupi gaz kilkakrotnie droższy od rosyjskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnią rzeczą na której zależy Tuskowej ferajnie jest uniezależnienie energetyczne Polski.
Pan Marek przypomina euforie Karlino. Gaz i ropa wydobywane są w tamtych okolicach do dziś. Jedynej rzeczy której zabrakło to woli politycznej do działań w kierunku zintensyfikowania wydobycia.
Ale tym tematem zajęli się specjaliści , towarzysze za wschodu .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby drugie Karlino...? Wtedy też mieliśmy być Kuwejtem Europy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.