Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaz łupkowy - szansa czy zagrożenie?

Grzegorz Gołębiowski
Grzegorz Gołębiowski
Zdaniem prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej-eurodeputowanej z Lubelszczyzny (pochodzącej z Warszawy) gaz łupkowy budzi wielkie emocje, nadzieje i obawy zarazem. Jego przeciwnicy nie ustają w działaniach, by zahamować jego wydobycie.

Europoseł Jose Bove spotykał się z mieszkańcami gminy Grabowiec, którzy protestują przeciwko odwiertom badawczym, gdyż ich zdaniem stwarzają zagrożenie dla środowiska naturalnego. Kolarska-Bobińska podkreśla, iż
w związku z tym niezbędna jest, skierowana do społeczności lokalnej kampania informacyjna oraz konsultacje społeczne, mające uświadomić mieszkańcom szanse jakie daje wydobycie tego gazu oraz to z jakimi ewentualnymi zagrożeniami możemy się zetknąć. W najbliższym czasie w Parlamencie Europejskim odbędzie się kilka dużych konferencji eksperckich w przedmiotowej sprawie.

Tymczasem dzisiaj w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano konferencję zatytułowaną "Gaz łupkowy w Polsce i na Lubelszczyźnie". Wojewoda lubelski-Genowefa Tokarska zaprosiła na nią wszystkich zainteresowanych wspomnianą tematyką. Wedle zamysłu organizatorów spotkanie to ma "dostarczyć mieszkańcom Lublina i Lubelszczyzny obiektywnych informacji nt.wydobycia gazu łupkowego, wokół którego narodziło się tak wiele pytań i kontrowersji".

Władze Lubelszczyzny w rozwoju działań związanych z wydobyciem gazu łupkowego widzą wielką szansę rozwojową dla regionu, wzrost dobrobytu jego mieszkańców, zwiększenie wpływów w postaci podatków i opłat do budżetu województwa. Liczą na to, że dzięki temu przedsięwzięciu województwo lubelskie przestanie, wreszcie po wielu latach być Polską B. Aby to osiągnąć, zdaniem lokalnych notabli, niezbędne są szeroko zakrojone działania, tak aby gaz łupkowy nie podzielił losu biopaliw.

Według obecnych na konferencji ekspertów wydobycie gazu łupkowego wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego i militarnego (uniezależnienie od ropy naftowej, której znaczny odsetek zasobów znajduje się w krajach islamskich), doprowadzi do pełnego zaspokojenia popytu na opał. Tańszy gaz da nowe miejsca pracy, spowoduje wzrost popytu na lokalne towary i usługi.
Jako przykład modelowego wykorzystania szansy, jaką niesie ze sobą gaz
łupkowy podaje się Stany Zjednoczone, gdzie wydobycie tego surowca doprowadziło do znacznych oszczędności i przyniosło pokaźne wpływy
z eksportu.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto