Facebook Google+ Twitter

Gaz przez Ukrainę dopłynie do Polski najprawdopodobniej jutro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-13 10:09

Najprawdopodobniej jutro do Polski trafi rosyjski gaz przez terytorium Ukrainy. Według Gazpromu dostawy przez Ukrainę zostały wznowione o 8 rano naszego czasu.

Rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Joanna Zakrzewska zwróciła jednak uwagę, że Polska prawdopodobnie nie będzie pierwszym odbiorcą paliwa. Rzeczniczka PGNiG podkreśliła, że na dostawy rosyjskiego gazu czekamy spokojnie. Jak zapewniła, są duże zapasy w magazynach, więc nasi odbiorcy mogą być spokojni.

Rosjanie odkręcili kurek na razie tylko na jednej nitce gazociągu, w Sudży w obwodzie kurskim. Gazprom zapowiedział bowiem, że tranzyt paliwa będą wznawiać stopniowo - początkowo zostanie przesłana minimalna ilość gazu, co pozwoli sprawdzić, czy Kijów nie zabiera sobie paliwa. Jeżeli taki fakt nie zostanie stwierdzony, ilość gazu będzie zwiększona.

Prezes Gazpromu Alieksiej Miller powiedział, że Ukraina ma przesłać przez swoje terytorium sto procent gazu nadesłanego z Rosji. Jeżeli tak się nie stanie, Rosjanie będą zmniejszać dostawy o ilość paliwa zabraną dzień wcześniej.

Ukraińcy zapowiadają, że z rury tranzytowej będą pobierali gaz potrzebny do technicznej obsługi przesyłu paliwa. Gazprom kategorycznie się temu sprzeciwia. Rosjanie twierdzą bowiem, że ten gaz powinni zapewnić Ukraińcy - mogą go na przykład kupić u nich. Premier Julia Tymoszenko powiedziała, że Kijów jest gotów zapłacić Rosjanom za paliwo, ale dopiero po podpisaniu umowy na ten rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.