Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4734 miejsce

"Gazeta Krakowska": Neopogańska świątynia koło Mszany Dolnej

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-04-14 08:04

Leśnicy odkryli neopogańską świątynię na Luboniu Wielkim (1022 m n. p. m.), najdalej na zachód położonym szczycie Beskidu Wyspowego w okolicach Mszany Dolnej - informuje "Gazeta Krakowska".

W kamiennym kręgu stoją trzy drewniane figury, którym oddawali cześć Słowianie zamieszkujący nadwiślańską krainę w okresie przedchrześcijańskim. Wyobrażenie ciężarnej kobiety symbolizuje macierzyństwo i płodność, brodaty wojownik - siłę woli, a starzec przedstawiony w formie odwróconego korzenia drzewa - mądrość i kulturę.

Jest jeszcze słońce ułożone na ziemi z kamieni. Całość wymagała sporo pracy i jak ustaliła gazeta jest dziełem krakowskiego środowiska Rodzimowierstwa słowiańskiego, odwołującego się do wierzeń praprzodków.

Leśna świątynia nie jest odkryciem dla Adama Knofliczka, popularnego wśród turystów gospodarza schroniska na Luboniu Wielkim. - To bardzo sympatyczni, spokojni i życzliwi całemu światu ludzie, którzy od czasu do czasu tu zachodzą i odprawiają swoje rytuały, żadni tam sataniści -podkreśla pan Adam. Dla pewności deklarujący swe szczere przywiązanie do wiary chrześcijańskiej. Tak się zaprzyjaźnił ze neopoganami, że pozwolił postawić przy schronisku rzeźbę Światowida i Dobrego Ducha.

Mieszkający pod Luboniem w Rabie Niżnej wójt gminy Mszana Dolna Tadeusz Patalita taki tolerancyjny nie jest. - Chyba wybiorę się z moim proboszczem, księdzem Marianem Krzystkiem na Luboń. Wypchamy na górę cysternę wody święconej - uśmiecha się złowieszczo.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się. Każdy człowiek ma prawo wierzyć w to co jest mu najbliższe. Od nietolerancji do wojny krótka droga. A Europa i Polska dość już ma chyba wojen. Również, a może przede wszystkim ideologicznych. Podstawą zdrowego społeczeństwa i rozwoju cywilizacji jest tolerancja, harmonia i wzajemny szacunek. Bez względu na wyznawaną religię czy filozofię, obowiązuje pewien kanon zasad ogólnospołecznych. Jeżeli z kultem nie wiążą się rozboje, morderstwa, ani narkotyki, nie ma podstaw do jego piętnowania. A nie wiążą się. Znam pogan i ich kulturę. Są w porządku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.04.2007 12:36

A wolność wyznania i sumienia? Co wójta obchodzi czyjaś świątynia, po co tam węszy? A wypchać to sobie można nie cysternę, ale np. ptaka, choćby kaczkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.