Facebook Google+ Twitter

"Gazeta Prawna": 100 tys. nauczycieli może stracić pracę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-29 07:47

W ciągu najbliższych lat pracę może stracić nawet 100 tysięcy nauczycieli - alarmuje "Gazeta Prawna". Dziennik przypomina, że do 2012 roku pensum nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów ma wzrosnąć z 18 do 22 godzin. W wielu placówkach zabraknie więc wystarczającej liczby godzin z danego przedmiotu.

Zwolnieniami zagrożeni będą między innymi nauczyciele klas 1-3, geografowie, fizycy i chemicy. Spokojni nie mogą być także biolodzy czy historycy. Związki zawodowe szacują, że może to dotyczyć nawet stu tysięcy osób - pisze "Gazeta Prawna".

W najgorszej sytuacji będą nauczyciele najmłodszych dzieci uczęszczających do pierwszych trzech klas. Prowadząc wszystkie zajęcia w jednej klasie mogą przepracować jedynie 18 godzin. Po wydłużeniu pensum żaden z nich nie będzie więc miał etatu - chyba, że będzie prowadzić zajęcia dodatkowe.

W całej Polsce kształcenie zintegrowane w klasach 1-3 prowadzi około 90 tysięcy osób. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, młodym nauczycielom trudniej będzie też ubiegać się o uzyskanie kolejnych stopni awansu zawodowego.

Z kolei minister edukacji Katarzyna Hall argumentuje, że mimo podniesienia pensum nauczyciele nie stracą pracy. Będą bowiem uczyć sześciolatki, które obowiązkowo pójdą do szkoły. Więcej na ten temat w "Gazecie Prawnej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.