Facebook Google+ Twitter

"Gazeta Prawna" - Euro 2012 - nowelizacja specustawy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-12 07:21

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację specustawy o Euro 2012, która ma ułatwić pozyskiwanie nieruchomości - pisze "Gazeta Prawna".

Specustawa o Euro miała ułatwić przygotowanie do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie. Jej rozwiązania pozostały jednak daleko w tyle za pozostałymi specustawami: drogową, kolejową czy lotniskową, a największym problemem okazały się wywłaszczenia.

Obecnie wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego może być odwlekane na przykład poprzez dokonywanie darowizn nieruchomości pomiędzy członkami rodziny lub nieodbieranie pism i zawiadomień z urzędu.

Głównym celem nowelizacji jest ujednolicenie procesu przygotowania inwestycji. Lokalizacja przedsięwzięcia Euro 2012 oraz wywłaszczenie będą objęte jedną decyzją. Nie będzie więc odrębnego postępowania wywłaszczeniowego.

Nowelizacja ma też zachęcić właścicieli nieruchomości do dobrowolnego przekazywania gruntów. Ci, którzy od razu je oddadzą, otrzymają odszkodowania wyższe o 5 procent. W przypadku wywłaszczeń z lokali i nieruchomości zabudowanych, każdy właściciel otrzyma dodatkowo 10 tysięcy złotych. Ma to pokryć dodatkowe koszty związane na przykład z poszukiwaniem nowej nieruchomości, podatkami i opłatami związanymi z nabyciem czy też przeprowadzką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.