Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9616 miejsce

Gazeta Wyborcza, czyli kup sobie artykuł

Miesięcznik Press donosi o tym, że były już minister środowiska, Maciej Nowicki, zamówił w Gazecie Wyborczej artykuł. Zlecenie przyjął Adam Wajrak i za odpowiednią kwotę pochlebny artykuł napisał.

Miesięcznik Press poruszył sprawę, która nurtować może wiele osób. Chodzi bowiem o niezależność dziennikarską. Zacznijmy jednak od początku.

We wrześniu w Gazecie Wyborczej (jeden z tekstów znalazł się w dodatku do gazety) ukazały się dwa artykuły Adama Wajraka o Puszczy Białowieskiej. Autor nie stronił w nich od pochwał dla urzędującego wtedy ministra środowiska Macieja Nowickiego. Jak się okazało, Ministerstwo Środowiska zleciło Agorze wykonanie przedsięwzięcia w postaci działań informacyjno-edukacyjnych nt. walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej oraz idei rozszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego.

Agora zobowiązuje się do opublikowania tekstów na ten temat i uruchomienia serwisu w ramach Gazeta.pl/Turystyka, gdzie znajdą się materiały promujące puszczę. - możemy przeczytać w miesięczniku Press.

Dziennikarz tego miesięcznika porównał zlecenie ministerstwa z artykułami i doszedł do wniosku, że wszystko się zgadza, mimo że umowa podpisana została dwa tygodnie po wydaniu artykułów. Łącznie usługi Agory wycenione zostały na 61,22 tys. złotych. Artykuł w Press skwitowany jest zdaniem: Im głębiej wchodzi się w umowę, tym niżej ręce opadają.

Autor całego zamieszania, Adam Wajrak, nie widzi w swoim postępowaniu niczego złego. Dziennikarz uważa, że skoro zgadza się z ideą ministra Nowickiego, to dlaczego nie ma pisać za jego pieniądze? Press donosi jednak o tym, że Wajrak nie napisał o drugiej stronie medalu, czyli o niezadowolonych mieszkańcach powiatu hajnowskiego, którzy na poszerzenie obszaru puszczy nie zgadzają się.

Kierownictwo Gazety Wyborczej, początkowo nie widzące w zachowaniu swojego pracownika niczego złego, przyznało się jednak do błędu, zerwało umowę i odesłało pieniądze do ministerstwa. Wobec sprawców zamieszania postanowiono też wyciągnąć konsekwencje służbowe.

Gazeta Wyborcza to jedno z największych opiniotwórczych pism. Ten przypadek dowodzi jednak, że najprawdopodobniej nie jest gazetą niezależną. Kto wie, ile jeszcze podobnych zleceń mogło być zrealizowanych? A co z etyką dziennikarską? Adam Michnik kojarzony jest z pewnymi kręgami politycznymi, ale ta sytuacja obnaża jego niezależność całkowicie i dobitnie.

Na koniec pozwolę sobie postawić trzy pytania. Czy odejście ministra Nowickiego z rządu, nie ma związku z tą sprawą? Za czyje pieniądze były już minister zamówił artykuł, wychwalający jego osobę? Czy każdy może sobie zamówić artykuł w Gazecie (nie chodzi oczywiście o artykuł sponsorowany)?

Źródła:
press.pl
polskieradio.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Czy świadomość, że zostaliśmy zrobieni w wariaka się poszerza? Pieniądze być może i nie śmierdzą, ale przy wariakach lepiej stać od zawietrznej.
Koszulka już nawet odpowiednia powstała: http://narodowcy.cupsell.pl/produkty/31635-koszulka-z-napisem-g-wno-prawda-bia-a-m-ska.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważa że Gazeta Wyborcza" nie jest gazetą opiniotwórczą i niezależną. Narzuca czytelnikom pewne poglądy...niestety...na szczęście nie kupuje:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tamtym czasie przedstawiłem co sądzę o wszelkich zasługach M. Nowickiego ale i tezach GW.
link
Okazuje się, że zrobiłem to zbyt oględnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzieś w sieci widziałem trafny komentarz w tej sprawie: "Gazeta Wyborcza - co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Art. 36. Prawa prasowego:
1. Prasa może zamieszczać odpłatne ogłoszenia i reklamy.
2. Ogłoszenia i reklamy nie mogą być sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego. 3. Ogłoszenia i reklamy muszą być oznaczone w sposób nie budzący wątpliwości, iż nie stanowią one materiału redakcyjnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może zrobimy jakąś zrzutkę i GW napisze artykuł o w24 ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przede wszystkim kasa, kasa i jeszcze raz kasa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety - Łukaszu - pieniądze podobno nie śmierdzą i kto dysponuje odpowiednią kasą (także tą, która pochodzi od podatników) - ten ma co chce. Już ludowe przysłowie głosiło, że kto ma owce - ten ma co chce. Artykuły - panegiryki też. Acha! Wstyd się przyznać. Nie czytam "Wyborczej". ;) Pozdrowionka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kwestia Puszczy Białowieskiej to inna sprawa... Jeżeli Wajrakowi zależy na jej dobrze to proszę bardzo, niech pisze. W gazecie jest zatrudniony i pieniądze ma, więc chyba nie może narzekać.

Ewo - owszem; media na różne sposoby są niezależne. Ale tym razem to już chyba przesada. Gazety są subiektywne, ale wynika to z własnych poglądów dziennikarzy, nie natomiast z tego, że minister rządu życzy sobie pochlebnych słów o sobie w poczytnej gazecie. Wyborcza wielokrotnie przekraczała granice, ale tym razem to już zdecydowanie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.