Facebook Google+ Twitter

"Gazeta Wyborcza" - Przedsiębiorcy odcięci od funduszy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-22 07:29

"Gazeta Wyborcza" pisze, że Ministerstwo Finansów blokuje pomysł resortu rozwoju regionalnego, który mógłby pomóc przedsiębiorcom skorzystać z unijnych dotacji.

Dziennik wyjaśnia, że miliony euro z unijnych funduszy na inwestycje i rozruszanie gospodarki czekają, żeby je wydać. Czekają - ponieważ banki nie chcą udzielać kredytów przedsiębiorcom, którzy muszą inwestycje wykonać za własne pieniądze. Dopiero później mogą ubiegać się o zwrot kosztów.

"Gazeta Wyborcza" dodaje, że pomóc przedsiębiorcom chce Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Resort opracował projekt nowelizacji rozporządzenia o dotacjach, która na masową skalę dałaby przedsiębiorcom dostęp do zaliczek.

Mechanizm unijnego finansowania zostałby odwrócony. Przedsiębiorca składałby wniosek o dotację - na przykład na zakup maszyny, a po podpisaniu umowy awansem dostawałby zaliczkę z unijnych środków. Nie musiałby biec do banku po kredyt.

Sęk w tym, że - jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" - projekt został przyblokowany przez resort finansów. Ministerstwo uważa, że przepisy w sprawie zaliczek są wystarczające, a propozycja resortu rozwoju regionalnego bezzasadna.

Tymczasem - pisze dziennik - na kontach NBP rośnie sterta niewykorzystanych pieniędzy, które Unia już teraz nam przekazuje.

Więcej na ten temat - w "Gazecie Wyborczej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.