Facebook Google+ Twitter

"Gazeta Wyborcza" - Steinbach: Agresorem był Hitler

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-20 21:01

Bardzo dobrze rozumiem troski i obawy Polaków - mówi Erika Steinbach w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

Szefowa Związku Wypędzonych podkreśla jednak, że są one bezpodstawne, a jej działania nie doprowadzą do tego, że w zbiorowej świadomości Niemców z drugiej wojny światowej pozostanie tylko pamięć o Holocauście i przymusowych wysiedleniach Niemców.

"Sama w wielu przemówieniach wciąż dawałam do zrozumienia, że gdyby nie Hitler to nie doszłoby do wypędzeń" - mówi Erika Steinbach. Podkreśla, że Polska i Rosja należą do państw, które najstraszniej ucierpiały pod reżimem nazistowskim.

Szefowa Związku Wypędzonych przyznaje, że to Adolf Hitler i stworzony przez niego reżim byli agresorami, choć - jak zauważa - nie wybrała go nawet połowa Niemców. Podkreśla jednak, że agresorem nie były kobiety i dzieci. "Nie było i nie ma w prawie międzynarodowym mowy o winie zbiorowej, którą mieliby ponosić niewinni" - mówi Erika Steinbach.

Jej zdaniem odpowiedzialność za przymusowe wysiedlenia Niemców ponoszą ci, którzy po wojnie sprawowali na tych terenach władzę - alianci, a także państwa, z których Niemców wypędzono.

Wywiad z Eriką Steinbach - w "Gazecie Wyborczej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.