Facebook Google+ Twitter

"Gazeta Wyborcza" - Szpieg z Izraela dla polskiej armii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-08 07:30

Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić samoloty szpiegowskie dla żołnierzy w Afganistanie - czytamy w "Gazecie Wyborczej". W grę wchodzą maszyny izraelskich koncernów.

Chodzi o maszyny typu UAV, czyli bezzałogowe aparat latające. Izraelczycy stosują je powszechnie na własnym terenie. Avishai Yitzhakin z koncernu IAI mówi, że dzięki temu Izrael nie musi wysyłać żołnierzy do patrolowania Strefy Gazy. Wysyła tam bowiem bezzałogowce i w ten sposób wie o wszystkim, co się tam dzieje.

Polscy dowódcy od dawna naciskają MON na zwiększenie środków rozpoznania terenu w prowincji Ghazni, którą kontroluje w Afganistanie polska armia. Mamy co prawda w Afganistanie kilka bezzałogowych zestawów do obserwacji typu Orbiter, ale nie wystarczają one do monitorowania na bieżąco całego terenu, bo Orbiter może latać na niewielkiej wysokości i przez bardzo krótki czas.

MON-owi zależy nie tyle na zakupie towarów w Izraelu, ale na kooperacji. Bogdan Klich podkreśla, że Polskę - interesuje wejście partnerów izraelskich do naszych zakładów przemysłu obronnego i "polonizacja" sprzętu produkowanego w Izraelu. Izraelczycy według zapewnień szefa MON są otwarci na te warunki. Na takim kontrakcie mogłyby skorzystać Huta Stalowa Wola i zakłady w Tarnowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.