Facebook Google+ Twitter

Gazety z przesłaniem i misją

Od niedawna działa w Warszawie gazeta bezdomnych „Wspak”, od dłuższego czasu funkcjonuje też „Gazeta Uliczna” w Poznaniu. Na Zachodzie ten rodzaj prasy jest bardzo popularny. Bez względu na to, czy działają nad Wisłą, nad Tamizą czy za oceanem, zmieniają życie ludzi ulicy na lepsze.

Okładka "Gazety Ulicznej" / Fot. fot. Materiały wydawnictwaNorth American Street Newspaper Organisation (Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Gazet Ulicznych – przyp. red.) definiuje gazetę uliczną, jako pismo piszące przede wszystkim o biedzie i bezdomności, które jest kolportowane przez biednych lub bezdomnych. Według NASNA, dystrybutorzy sprzedają pismo po ustalonej cenie i jako wynagrodzenie otrzymują pewien procent. Stowarzyszenie na swojej stronie internetowej podkreśla również, że tego typu działalność pomaga ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji wrócić do normalnego życia.

Powyższe warunki spełniają działające w Polsce dwie gazety środowiska bezdomnych: poznańska „Gazeta Uliczna” i warszawskie „Wspak”. Obie są również stowarzyszone w innej prężnie działającej organizacji branżowej – International Network of Street Papers. Również obie, mimo że działają tylko w dwóch ośrodkach w kraju, już zrobiły dla bezdomnych bardzo dużo – zainspirowały ich do tego, żeby zmienić swoje życie.

Na początku…

Zarówno „Gazeta Uliczna”, jak i „Wspak” zostały entuzjastycznie przyjęte przez środowiska bezdomnych w swoich miastach. Wbrew pozorom większa bariera do przełamania istniała i nadal istnieje w pozostałej części społeczeństwa, dla której biedni kręcący się wokół dworców kolejowych są tematem tabu. − Zarówno na początku, jak i teraz, trudnością jest przede wszystkim ośmielanie społeczeństwa. Mimo że tego rodzaju gazety na Zachodzie są bardzo popularne i sprzedają się w kilkuset tysiącach egzemplarzy tygodniowo, w Polsce nadal obecny jest dystans wobec tematu bezdomności czy bezrobocia – zauważa Dagmara Walczyk z redakcji „Gazety Ulicznej”.

Poznańskie wydawnictwo, które zadebiutowało w 2004 roku stało się wzorem dla powstałego w listopadzie magazynu „Wspak”. – Nasz magazyn jest inicjatywą dwóch fundacji, a pomysł pochodzi z dwóch niezależnych źródeł. Przewodnicząca Fundacji Fabryka UTU, Małgorzata Malak, pracowała w Fundacji Barka i uczestniczyła w tworzeniu „Gazety Ulicznej” oraz planowała wydawać własną gazetę dla bezdomnych. Ja natomiast przywiozłam pomysł na z Wielkiej Brytanii, gdzie przez wiele lat mieszkałam, a zainspirował mnie angielski tygodnik „The Big Issue” – opowiada Barbara Kaznowska, prezes zarządu Satoris - Fundacji Czynnej Filantropii, wydającej „Wspak”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie wiem ile musza płacić polscy bezdomni ,ale wiem ,ze w przypadku austryjackich bezdomnych jest to kwota jednego euro za egzemplarz ,a cena sprzedaży 2 euro.Można oczywiscie dać więcej ,albo dać pieniadze i nie brać gazety ,sposoby są rożne.
Dziwne jest natomiast dla mnie ubieranie tych osób w jednakowe stroje , jaki to ma cel ?
Ukrycie tego jak bezdomny naprawdę wyglada ,ze jest brudny i potargany ? Czy próba reklamowania gazetki ?
A co sie stanie jak za jakiś czas inna komercyjna gazeta podkradnie pomysł żeby tez zwrócić na siebie uwagę i będzie swoich kolporterów ubierać w podobne stroje ?
Ludzie przez pomyłkę będą kupować od nich gazety ,a później będą sie czuć oszukani bo zmyliło ich ubranie ?
Jak bezdomny wyglada każdy wie i nie trzeba tego przykrywać ,to właśnie jego wyglad ma nam stale przypominać ze taki problem jest i trzeba ciągle z nim walczyć ,bo każdy ma prawo by mieć swój dom .
Pomysł jest dobry ,niektorym bezdomnym daje to możliwość zachowania tej ostatniej resztki godności ,która im została. Biorąc ( prosząc ) o datek teraz mogą cos dać w zamian.
A tak na koniec dodam ,ze austryjaccy bezdomni nie wyglądają na miłych sprzedawców , nie wysilają sie na wylewna serdeczności i wymuszony uśmiech.
Ich życie to nie bajka i wieczorem nie kładą sie w pachnącej pościeli ,wiec nikt nie oczekuje od nich przyklejonego uśmiechu na twarzy ,wiec nawet jak stoją na ulicy z gazeta w ręce i wyglądają jak chmury gradowe ludzie ze zrozumieniem kupują od nich gazety.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.01.2009 07:57

Autorka napisała, że gazeta jest sprzedawana, mam rozumieć,że bezdomni ją kupują ?
Czy inni chcą się dowiedzieć czegoś o bezdomności ?
Szczytną ideą byłoby rozdawanie bezdomnym za darmo.
Oczywiście jestem za, ale nie widzę możliwości powodzenia przedsięwzięcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki za info :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki Plus za materiał!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.