Facebook Google+ Twitter

Gazociąg, który łączy i dzieli - inauguracja budowy Gazociągu Północnego

Dziś w porcie niedaleko Petersburga została oficjalnie zainaugurowana budowa Gazociągu Północnego - Nord Stream. Dno Morza Bałtyckiego będzie połączeniem Rosji i Niemiec w dostawach gazu.

Nordstream / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Nordstream.pngDmitrij Miedwiediew stwierdził, że gazociąg będzie zapewnieniem dostawy gazu bezpośrednio do Europy Zachodniej " omijając terytoria tranzytowe".

Wokół budowy Gazociągu Północnego toczyła się wielka burza polityczna. Kontrowersyjny Nord Stream miał wielu przeciwników, w tym głównie Polskę. Twierdzono, że jest to projekt nieopłacalny ekonomicznie, a Radosław Sikorski w 2005 r. jako Minister Obrony Narodowej ośmielił się go porównać do paktu Ribbentrop-Mołotow. Strajkowali także ekolodzy.

Jednak według strony rosyjskiej Gazociąg Północny na dnie Bałtyku, omijający Europę Środkową i Wschodnią ma zapobiec takim problem jak zakręcanie kurka gazowego przez Ukrainę. Dla Polski to wielka próba energetyczna. Stąd decyzje polskich władz o budowie gazoportu w Świnoujściu i postawienie na rozwój energetyki atomowej.

Źródło:
tvn24.pl
gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.04.2010 22:48

Tak jak piszesz Magdo:) Tykająca bomba na dnie Bałtyku tylko czeka żeby ją tknąć, lub trącić - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miny to pół biedy, ale jeśli po drodze przedziurawią beczkę z jakimś iperytem albo inną bronią chemiczną to nie będzie za ciekawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.04.2010 21:16

Więcej informacji na temat Nord Stream - http://www.tvn24.pl/12692,1651337,0,1,rura--ktora-podzielila-europe,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja się nie martwię rosnacym uzależnieniem Niemiec od Gazpromu - który właściwie w jakiejś części staje się niemiecki. Martwię się, w tych okolicznościach marnością naszej władzy i brakiem radykalnego konceptu. Idei, która pozwoliłaby na pełna niezależność energetyczną oraz tym samym bezpieczeństwo strategiczne. Te działania pozwoliłyby lokować nasz kraj w zupełnie innym miejscu w stosunku do naszych największych sąsiadów ze wschodu i zachodu. Również inaczej przedstawiałaby się pozycja Polski w Unii, Europie i świecie. Żal, że nasi wybrańcy nie widzą takiej możliwości brną w kierunku kolejnego uzależnienia - to już będzie 3 albo 4 z kolei (uzależnienie). Gdyby to byli rzeczywiście nasi wybrańcy a nie ci sami od Powszechnej Prywatyzacji to kierunek byłby prospołeczny. A tak jest jak zwykle - napchamy kiesę zachodnim firmom i zubożymy po raz kolejny Polską.
Cóż z tego że w przeciągu 50 lat jej ludność spadnie nie o 10 ale o 15 milionów?
Polakom też już nie zależy. Wystarczy nic nie robić by było dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.04.2010 15:18

Czeka nas wiec lato pełne" fajerwerków". Nord Stream potwierdził, że ich ekipy sprawdzające dno Zatoki Fińskiej znalazły na trasie gazociągu na co najmniej dziesięć min morskich. Ponadto znaleziono kilkadziesiąt nierozpoznanych dokładnie obiektów, które są minami lub innymi urządzeniami wybuchowymi. Nord Stream teraz chce, by fińska marynarka wojenna znaleziska te rozbroiła i usunęła, za co są nawet gotowi zapłacić .Komandor Kari Aapro odpowiedział, że fińska flota nie dysponuje wystarczającym potencjałem, by podjąć się likwidacji tak dużej ilości niebezpiecznych znalezisk. Komandor stwierdził ,że Finowie mogą pomóc jedynie w poszukiwaniu i identyfikacji leżących tam min. Aapro dodaje ,że na trasie gaz-rury leżą tysiące min . Są to co prawda ich wody terytorialne ale jednocześnie wody międzynarodowe i Finlandia nie ma obowiązku oczyszczenia tego akwenu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.