Facebook Google+ Twitter

Gazociąg Północny zaszkodzi polskim portom

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-10 07:57

Gazociąg Północny zablokuje rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu - tak wynika ze stanowiska polskich władz w sprawie projektu rosyjsko-niemieckiej rury, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza".


W poniedziałek szef Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Michał Kiełsznia przekazał władzom Danii polskie stanowisko do raportu o wpływie gazociągu Nord Stream na środowisko Morza Bałtyckiego. Chodzi o rurę, którą chce zbudować konsorcjum kontrolowane przez Gazprom, aby dostarczać gaz do Niemiec, omijając Europę Środkową.

"Gazeta Wyborcza" pisze, że decydujący głos w sprawie inwestycji mają Rosja, Finlandia, Szwecja, Dania i Niemcy, bo rurociąg przetnie wody, na których obowiązują prawa tych państw. Polska może tylko zgłaszać tym państwom swoje uwagi. A polskie władze mają poważne zastrzeżenia do planów Nord Stream. Uważają, że proponowana trasa gazociągu przecina tor wodny do portów w Szczecinie i Świnoujściu, a ponieważ rura ma być ułożona wprost na dnie morza, uniemożliwi to bezpieczne wpływanie do portów statkom o takim zanurzeniu jak obecnie. Zablokuje to również rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz zwiększy ryzyko awarii.

Więcej na ten temat - w "Gazecie Wyborczej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.