Facebook Google+ Twitter

Gazoport w Świnoujściu. Upadłość PBG nie zagrozi budowie terminalu

Jednym z priorytetów polityki energetycznej kraju, jest budowa terminalu skroplonego gazu ziemnego, LNG w Świnoujściu. Inwestycję realizuje konsorcjum zagraniczne, z udziałem polskiej spółki PBG, która znalazła się w stanie upadłości.

 / Fot. Mateusz War./ Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0 niezlokalizowana, 2.5 zlokalizowana, 2.0 zlokalizowana oraz 1.0 zlStrategiczna firma, bardzo ważna dla polskiej gospodarki, którą uczyniono w 2010 roku odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie kraju - skrótowo nazywana Gaz-System ocenia, że ogłoszona trzy dni temu przez sąd poznański upadłość firmy PBG, nie spowoduje opóźnień w realizacji inwestycji terminalu skroplonego gazu ziemnego, LNG w Świnoujściu.

Przypomnijmy, że Gaz-System jest właścicielem spółki "Polskie LNG", która została przed dwoma laty powołana do budowy i eksploatacji gazoportu LNG. Według założeń inwestycyjnych, świnoujski terminal gazowy ma być uruchomiony w 2014 roku. Jego zdolność odbioru wyniesie do 5 mld m sześciennych gazu rocznie, z możliwością "zwiększenia zdolności regazyfikacyjnej do 7,5 mld m sześciennych".

Gazoport w Świnoujściu buduje konsorcjum, w składzie m.in., poza polską firmą PBG, czterech spółek zagranicznych: Saipem S.p.A. (Włochy), Saipem SA (Francja), Techint Compagnia Technica Internazionale S.p.A. (Włochy) oraz Snamprogetti Canada Inc. (Kanada). Zgodnie z podpisaną umową, konsorcjum ma wybudować terminal LNG w Świnoujściu i przekazać go do użytku, w terminie do 30 czerwca 2014 r.

Wprawdzie kilka dni temu nastąpiła sądowa upadłość układowa spółki zależnej PBG, Hydrobudowy, jednak - jak podaje portal Gazetaprawna.pl - przedstawiciel konsorcjum zapewnił członków sejmowej podkomisji do spraw energetyki, które buduje świnoujski terminal LNG – nie będzie to mieć wpływu na realizację inwestycji.

Jednocześnie oświadczył on, że zarówno PBG jak i pozostałe spółki zagraniczne "mają firmy podwykonawcze, które będą mogły podjąć się prac" inwestycyjnych - pisze gazetaprawna.pl. "Nie mamy informacji, że ta upadłość może skutkować opóźnieniami inwestycji" - stanowczo dodał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 15.06.2012 08:45

czy ta budowa ma ekonomiczny sens?? wątpie ... nawet czesi podłączają sie do północnego rurociągu... więc kto z tego terminalu skorzysta???znowu nastepne miliardy rzucone w błoto...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.