Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gazoport w Świnoujściu. Upadłość PBG nie zagrozi budowie terminalu

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Mateusz War./ Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0 niezlokalizowana, 2.5 zlokalizowana, 2.0 zlokalizowana oraz 1.0 zl
Jednym z priorytetów polityki energetycznej kraju, jest budowa terminalu skroplonego gazu ziemnego, LNG w Świnoujściu. Inwestycję realizuje konsorcjum zagraniczne, z udziałem polskiej spółki PBG, która znalazła się w stanie upadłości.

Strategiczna firma, bardzo ważna dla polskiej gospodarki, którą uczyniono w 2010 roku odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie kraju - skrótowo nazywana Gaz-System ocenia, że ogłoszona trzy dni temu przez sąd poznański upadłość firmy PBG, nie spowoduje opóźnień w realizacji inwestycji terminalu skroplonego gazu ziemnego, LNG w Świnoujściu.

Przypomnijmy, że Gaz-System jest właścicielem spółki "Polskie LNG", która została przed dwoma laty powołana do budowy i eksploatacji gazoportu LNG. Według założeń inwestycyjnych, świnoujski terminal gazowy ma być uruchomiony w 2014 roku. Jego zdolność odbioru wyniesie do 5 mld m sześciennych gazu rocznie, z możliwością "zwiększenia zdolności regazyfikacyjnej do 7,5 mld m sześciennych".

Gazoport w Świnoujściu buduje konsorcjum, w składzie m.in., poza polską firmą PBG, czterech spółek zagranicznych: Saipem S.p.A. (Włochy), Saipem SA (Francja), Techint Compagnia Technica Internazionale S.p.A. (Włochy) oraz Snamprogetti Canada Inc. (Kanada). Zgodnie z podpisaną umową, konsorcjum ma wybudować terminal LNG w Świnoujściu i przekazać go do użytku, w terminie do 30 czerwca 2014 r.

Wprawdzie kilka dni temu nastąpiła sądowa upadłość układowa spółki zależnej PBG, Hydrobudowy, jednak - jak podaje portal Gazetaprawna.pl - przedstawiciel konsorcjum zapewnił członków sejmowej podkomisji do spraw energetyki, które buduje świnoujski terminal LNG – nie będzie to mieć wpływu na realizację inwestycji.

Jednocześnie oświadczył on, że zarówno PBG jak i pozostałe spółki zagraniczne "mają firmy podwykonawcze, które będą mogły podjąć się prac" inwestycyjnych - pisze gazetaprawna.pl. "Nie mamy informacji, że ta upadłość może skutkować opóźnieniami inwestycji" - stanowczo dodał.

Warto podkreślić, że GAZ-SYSTEM S.A. - spółka odpowiedzialna za przesył gazu po kraju, to bardzo silna polska firma, która zarządza majątkiem o wartości ponad 5 mld złotych. Dysponuje głównie elementami systemu przesyłowego gazu, w tym m.in. ponad 9,8 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 gazowymi tłoczniami, 57 węzłami gazu oraz 973 punktami wyjścia.

GAZ-SYSTEM S.A. zamierza wybudować do końca czerwca 2014 roku, przeszło 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Największe i najważniejsze z nich zostaną ułożone w północno-zachodniej i środkowej Polsce, na trasie Szczecin-Lwówek, Świnoujście – Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Rembelszczyzna – Gustorzyn, Gustorzyn – Odolanów oraz na Dolnym Śląsku.

We wrześniu 2011 roku Spółka GAZ-SYSTEM przekazała do użytku gazociąg Polska - Czechy, gazociągi Włocławek – Gdynia i Taczalin-Radakowice-Gałów oraz tłocznię gazu w Goleniowie i zmodernizowała tłocznię gazu w Jarosławiu - podaje wyborcza.biz.

Najpóźniej za 3 - 4 lata będziemy mieli również połączenie gazowe (interkonektorowe) z Niemcami oraz z Litwą i Słowacją. Inwestycje te umożliwią dywersyfikację dostaw gazu w Polsce i przyczynią się do "zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski".

Będą też stanowiły istotny element połączenia krajowego systemu przesyłowego, z systemem Unii Europejskiej, a jednocześnie staną się bardzo ważnym symbolem realizacji "jednego z najważniejszych unijnych priorytetów - zapewnienia swobodnego przepływu gazu pomiędzy państwami członkowskimi" Unii.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto