Facebook Google+ Twitter

Gazowe eldorado? Złoża pod Kutnem mogą podwoić krajowe zasoby gazu

Pod Kutnem odkryto złoże gazu ziemnego szacowane na 100 mld m sześciennych. - Złoże ma takie same parametry jak te w krajach będących głównymi producentami gazu w Europie Zachodniej - twierdzą eksperci. Odwierty zaczną się w sierpniu. Jeśli przypuszczenia badaczy się potwierdzą, polskie zasoby gazu wzrosną dwukrotnie.

Płomień gazu - fot. ilustracyjna / Fot. George Shuklin, domena publicznaSerwisrp.pl przywołuje opinię eksperta z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który twierdzi, że szanse na potwierdzenie się optymistycznych prognoz są duże, a to ze względu na podobieństwo geologiczne między złożem odkrytym pod Kutnem a najbogatszymi eksploatowanymi złożami Hiszpanii i na Morzu Północnym przy wybrzeżu brytyjskim.

Ryzyko wiąże się jedynie z głębokością odwiertów - te muszą być prowadzone na głębokości aż 6500 m. Gra toczy się jednak o wysoką stawkę. W świetle obecnych szacunków eksploatacja podkutnowskiego złoża pozwoli podwoić polskie zasoby gazu - z niemal 100 do ok. 180 mld sześciennych gazu w przeliczeniu na gaz wysokometanowy, przy rocznym krajowym zapotrzebowaniu na poziomie 14 mld - oraz ograniczyć import tego surowca z Rosji.

Odwierty pod Kutnem prowadzone są wspólnie przez PGNiG oraz FX Energy Andy Pierce. O ile badania potwierdzą szacunki zasobności złoża, pilotażowa produkcja gazu pod Kutnem ruszy za dwa lata, a przemysłowe wydobycie za trzy.

Czytaj też: W Kutnie odkryto bogate złoże gazu. Polska podwoi swoje zasoby?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

rosja na to pozwoli , prędzej jakiego frajera postawią przekupią lokalniego ? , i ten sposób konkurent zniknie a polska gospodarka nic tego nie będzie miała , tak jak prawie cała polska w obcy ręka znalazła polska gospodarka

Komentarz został ukrytyrozwiń
hariss
  • hariss
  • 04.07.2011 21:29

bociek, zrobimy tak jak Amerykanie - przez 30 lat będziemy spalać rosyjski gaz, a później swój.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bociek
  • bociek
  • 30.06.2011 22:42

A co z wieloletnią umową Pawlaka z Rosją.Jak nie wykorzystamy Ruskiego gazu to i tak zza niego zapłacimy.A może będziemy wydobywać swój gaz a Rosjanom płacić za friko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 28.06.2011 11:19

Napisać, że dziękuję za sprostowanie, nie łaska. Jakie to oczywiste :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 28.06.2011 09:22

z artykułu na nasze miasto :
''Amerykańska firma FX Energy do końca tygodnia ma wskazać wykonawcę odwiertu, który potwierdzi istnienie ogromnych złóż gazu ziemnego (konwencjonalnego, nie łupkowego) w Gołębiewie Nowym.''

To proszę się zdecydować, czy to złoża tradycyjne czy łupkowe ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam również ten materiał: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.