Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8575 miejsce

Gazowe pajączki funkcjonują w najlepsze

Pajączek – tak określa się zestaw do przelewania gazu na stacjach LPG z butli 11kg do zbiorników. Temat poruszany jest tylko wtedy, gdy jakaś stacja wyleci w powietrze, jednak problem pozostaje nierozwiązany.

fot. Karina Trojok/Dziennik ZachodniPajączek – tak popularnie nazywa się zestaw do przepompowywania gazu propan – butan z butli 11kg do zbiorników na stacjach LPG. Kilka rurek, niewielka pompa i urządzenie gotowe. Jednocześnie można podpiąć nawet 10 butli, a więc wpompować ok. 190 litrów gazu. Właściciele stacji zajmujący się tym procederem muszą bardzo uważać, niewielka iskra wystarczy i wszystko wylatuje w powietrze. Wtedy zazwyczaj Policja ze Strażą Pożarną urządzają dwie, trzy popisowe łapanki i sprawa cichnie. Jednak problem od wielu lat pozostaje nie rozwiązany.


...z powodu?


Przyczyna stosowania pajączka jest prosta. Akcyza na gaz w butlach 11kg jest znacznie niższa. W ten sposób właściciele stacji, jak to ładnie się określa, dorabiają sobie. Skutki takiej sytuacji odbijają się jednak na samochodach jeżdżących na LPG. Gaz w butlach jest słabszy (większa ilość butanu), a wszystkie śmieci, takie jak rdza, trafiają do naszych zbiorników. Efekt – samochód jest słabszy, szybko zapycha się filtr gazu, a w sytuacjach krytycznych przytrafia się awaria instalacji.


A prawo?


fot. Karina Trojok/Dziennik ZachodniDopóki będzie się opłacało przelewać gaz z butli, pajączki będą popularne. Były zapowiedzi wyrównania akcyzy gazu w butlach i LPG, jednak nic z tego nie wyszło. Nie ma też żadnej instytucji, która mogłaby sprawdzić jakość gazu na stacjach. Na dodatek, od nowego roku wzrośnie akcyza na LPG, co spowoduje nasilenie się procederu, gdyż będzie to jeszcze bardziej opłacalne.


Tankujesz? Uważaj!


W ostatnim czasie cena LPG szybuje w górę, obecnie waha się w granicach 2,20 zł. Zbliża się zima, a więc zmiana mieszanki (proporcji propanu i butanu) spowoduje dalszy wzrost cen. Są jednak stacje, na których LPG sprzedawany jest w cenie poniżej 2,10 (jest to obecnie cena hurtowa). Tankując na takiej stacji warto się zastanowić, czy zyskując kilka groszy warto ryzykować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.