Facebook Google+ Twitter

Gazprom chce zwiększyć swoją obecność na ukraińskim rynku gazu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-21 10:06

Dziennik „Ekonomiczeskije Izwiestia" pisze, że Rosjanie robią to za pośrednictwem firmy z Czech. W gazecie czytamy, że zarejestrowana w Czechach firma Vemeks, która chce wynająć część ukraińskich podziemnych zbiorników gazu, tak naprawdę należy do Gazpromu. Początkowo chodzi o przechowywanie 500 milionów metrów sześciennych zakupionego w Rosji paliwa. Vemeks jest także zainteresowany modernizacją ukraińskiej sieci gazowej.

„Ekonomiczeskije Izwiestia" zwracają uwagę, że zarówno premier Julia Tymoszenko, jak i członkowie jej rządu, często deklarują chęć ograniczenia obecności Gazpromu na ukraińskim rynku. Ich działania jednak temu przeczą. Rosjanom w ten sposób udaje się zająć miejsce firm z Unii Europejskiej, które chciałyby współpracować z ukraińskim Naftohazem.

W kwietniu tego roku na Ukrainie wznowiła działalność spółka-córka Gazpromu - Gazprom zbut Ukraina. Zgodnie z umowami podpisanymi między Moskwą a Kijowem ma ona prawo dostarczać maksimum 1/4 gazu wykorzystywanego przez zakłady przemysłowe. W tym roku jest to 4,82 miliardów metrów sześciennych. Wcześniej premier Julia Tymoszenko zapewniła, że ta firma nie będzie działać na ukraińskim rynku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.