Facebook Google+ Twitter

Gazprom grozi Ukrainie odcięciem gazu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-27 14:02

Rosyjski koncern Gazprom znów grozi przerwaniem dostaw gazu ziemnego na Ukrainę. Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow powiedział, że szanse wstrzymania dostaw z końcem bieżącego roku ocenia na 50 procent.

Powodem takiego kroku miałyby być opóźnienia strony ukraińskiej w płatnościach za dostawy. Gazprom ma jednak nadzieję, że do końca roku uda się znaleźć sposób na uregulowanie przez Ukrainę długu wynoszącego, według Rosji, 2 miliony dolarów.

W rozmowie z radiem Echo Moskwy Siergiej Kuprianow powiedział, że jednym ze sposobów rozwiązania problemu mogłaby by być wcześniejsza opłata przez Gazprom należności za przyszłoroczny tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Kijów uzyskałby dzięki temu środki na spłatę zobowiązań wobec Rosji.

Według Kuprianowa, w przyszłym roku Ukraina będzie płacić za tysiąc metrów sześciennych gazu więcej niż obecne 179 i pół dolara. Stanie się tak, mimo że ceny gazu na świecie spadają. Rzecznik Gazpromu zwrócił uwagę, że w tym roku średnia cena gazu dla Europy wynosiła 400 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a Ukraina płaciła znacznie mniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.