Facebook Google+ Twitter

Gazprom kontra Ukraina: 7 mld dolarów lub integracja

Jak jest cena integracji? Odpowiedź na to pytanie daje Kreml, wystawiając Ukrainie rachunek na kwotę 7 mld dol. za niedobór gazu. Moskwa jednak gotowa jest zapomnieć o tym długu, jeżeli Ukraina przyłączy się do Unii Celnej Rosji.

 / Fot. Ghirla/GNU 1.2Po zawarciu w 2009 roku kontraktu na dostawy gazu, Kijów znalazł się w kropce. Oprócz wysokiej ceny na ten surowiec – ponad 420 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych, Ukraina musi co roku kupować od Rosji co najmniej 41 mld m. sześciennych gazu. W innym wypadku grożą jest kary finansowe. Tym czasem import tego surowca w 2012 roku wyniósł 27 mld m. sześciennych i będzie spadać. Wskutek wojen gazowych z Rosja, ten największy odbiorca rosyjskiego gazu w latach poprzednich, z roku na rok zmniejsza wielkość importu tego surowca, tym samym zmniejszając swoją zależność od Gazpromu. Kijów zaczął inwestować z odnawialne źródła energii. W 2012 roku po raz pierwszy rozpoczął importować gaz z Europy Zachodniej, który okazał się o 100 dolarów tańczy do rosyjskiego gazu. Rozpoczął także budowę terminalu do odbioru gazu skroplonego. Ostatnią inicjatywą, która zdaniem rosyjskich i ukraińskich ekspertów bardzo zdenerwowała Kreml, było podpisanie między Ukrainą a firmą Shell porozumienia o wydobyciu gazu łupkowego w odwodach donieckim i charkowskim. Według wstępnych szacunków, za kilka lat Ukraina dzięki temu będzie mogła wydobywać od 8 do 20 mld m. sześciennych gazu rocznie. W ten sposób po upływie ważności obecnego kontraktu gazowego z Rosją w 2019 roku Kijów będzie mógł negocjować kontrakt gazowy z nowej pozycji. Wpisuje się to w obecne tendencje panujące na rynku europejskim, który wyraźnie zwalcza monopolistyczną pozycję Gazpromu w Europie. Stąd też kolejna wojna gazowa między Rosją a Ukrainą z inicjatywy Kremla nie wschodzi w grę. Wskutek kryzysu gospodarczego, zmniejszenia zakupu tego surowca przez kraje Europy Zachodniej oraz renegocjację kontraktów europejskich importerów, w tym PGNiG, Gazprom nie może sobie pozwolić na kolejne nadszarpnięcie wizerunku i wiarygodności. Jest to jak najbardziej na rękę Ukrainie, która będzie miała większe szanse na renegocjacje umowy zawartej przez Julię Tymoszenko, i co najważniejsze, na ułożenie cywilizowanych warunków współpracy w wielu innych dziedzinach gospodarki.

Ukraina potrzebuję wsparcia i pomocy Zachody bardziej, niż kiedykolwiek. Najbliższe lata mogą zdecydować, czy Ukraina będzie w zjednoczonej Europie, czy na kolejne dziesięciolecia będzie skazana na konieczną integrację z Rosją. Tym czasem Bruksela wydaje się większą uwagę przywiązywać do osoby Tymoszenko, niż do losu pozostałych 48 milionów Ukraińców. Kolejne zarzuty dotyczące morderstwa na zlecenie Tymoszenko w latach dziewięćdziesiątych, które udało się sformułować dzięki współpracy z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, mogą przesądzić o dożywociu dla niej. Tak poważne zarzuty, nie wspominając o podpisaniu bardzo niekorzystnych kontraktów gazowych z Rosją, nie mogą zostać zbagatelizowane tylko z uwagi na oskarżenia Zachodu o wybiórczym podejściu ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości. Jego wybiórczość polega na tym, że w sposób szczególny i bardzo dokładnie bada osoby na wysokich stanowiskach państwowych. W ten sam sposób sprawdzano poprzedniego prezydenta Leonida Kuczmę. Wskutek „wybiórczości” ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości za kratami znalazło się wielu ministrów i sędziów, którzy dopuścili się korupcji, a także premier Ukrainy z lat dziewięćdziesiątych Pawło Łazarenko, który niedawno opuścił więzienie z USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

7 miliardów dolarów , na tyle skalkulował Gazprom koszty niewykorzystanego gazu przez Ukrainę . Póki co , Janukowycz nie ma zamiaru płacić i prowadzi rozmowy na dostawę gazu z Europy zachodniej , który jest o połowę tańszy.
Julia Tymoszenko podpisała te gigantyczne kontrakty jeszcze przed Pomarańczową Rewolucją .
Unia Europejska ma teraz pole do popisu aby pomóc Ukrainie i włączyć do krajów demokratycznych .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.