Facebook Google+ Twitter

Gazprom nałożył sankcje finansowe na Naftohaz

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-13 21:20

Według dziennika „Kommersant", Gazprom nałożył sankcje finansowe na Naftohaz za nie wywiązywanie się z zawartych kontraktów. Ukraińcy kupili tylko połowę ilości gazu zapisanej w umowach.

Kontrakty oparte są na zasadzie „Take or pay" czyli niezależnie od ilości zużytego gazu, Ukraina powinna zapłacić za co najmniej 80 procent ilości zapisanej w umowach. W marcu Ukraińcy zamiast 2 miliardów metrów sześciennych kupili jedynie 0,95 miliarda. Zgodnie z porozumieniami Kijowa i Moskwy, kara wynosi 150% wartości niepobranego paliwa, czyli 530 milionów dolarów. Według „Kommersanta", pod koniec tygodnia Gazprom już wysłał pismo do Naftohazu z obliczoną wysokością kary.

Dziennik przypomina, że jeszcze niedawno Rosjanie mówili, iż nie będą nakładali sankcji finansowych ponieważ - jak to ujął premier Władimir Putin - „nie dobija się partnerów". Chodziło o fatalną sytuację Naftohazu, który ledwie rozlicza się co miesiąc za kupione paliwo. Ukraińska firma nie ma też środków na zakup gazu do podziemnych zbiorników, co jest konieczne dla utrzymania zimą tranzytu do Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.