Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24741 miejsce

Gazprom zaczyna tracić zyski ze sprzedaży gazu

Rosyjski Gazprom odczuwa istotne problemy ze sprzedażą surowca. W I połowie 2012 roku miał 16,2 mld dolarów zysku netto, to jest aż o 34 proc. mniej niż przed rokiem – podał 2 listopada rosyjski koncern energetyczny.

 / Fot. http://old.gazprom.ru/eng/, domena publicznaZdaniem analityków rynku, zyski Gazpromu spadły z powodu ograniczenia przez klientów zakupu drogiego gazu z Rosji. W pierwszym półroczu 2012 r. w Europie Zachodniej, rosyjski monopolista gazowy liczył sobie 381,2 dolarów za 1000 m sześciennych surowca, czyli prawie 20 dolarów więcej niż rok temu.

W tym samym okresie bieżącego roku, Gazprom wyeksportował do Europy Zachodniej 77,9 mld m sześciennych gazu, tj. o jedną dziesiątą mniej niż w podobnym okresie 2011 roku – czytamy w portalu wyborcza.biz.

Jest też druga ważna przyczyna spadku wpływów finansowych z eksportu gazu z Rosji na Zachód; zmalały w tym roku, wraz z wyrównaniem za lata 2010 i 2011, ceny sprzedaży surowca, jakie Gazprom proponował w 2012 r. swoim klientom w Europie Zachodniej, m.in. w Niemczech, we Włoszech i w Austrii.

Równocześnie w pierwszej połowie 2012 roku, Gazprom wydał ze swojej kasy 4,35 mld dolarów, tytułem zwrotu kontrahentom zachodnim nadpłaty za zeszłe lata. Także (a może dzięki) osłabieniu kursu rubla wobec amerykańskiego dolara i euro, przychody Gazpromu z eksportu gazu do Europy Zachodniej, były w I półroczu br. tylko lub aż o 1 procent mniejsze, niż w pierwszym półroczu 2011 roku.

Kolejny powód spadku zysków to duża obniżka, bo aż o 23 proc. przychodów Gazpromu, zanotowana z eksportu gazu do republik byłego Związku Radzieckiego, którym podniesiono ceny sprzedaży. Za 1000 m sześciennych gazu, rosyjski koncern energetyczny liczył w tym roku 298,8 dolarów, czyli o ponad 32 dolary więcej niż w pierwszym półroczu 2011 r. Według ekspertów, tak znaczący spadek wpływów z eksportu Gazpromu do byłych radzieckich republik wynika głównie, z ograniczenia zakupów rosyjskiego gazu przez zbuntowaną Ukrainę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.