Facebook Google+ Twitter

Gazprom zapłaci więcej za tranzyt gazu przez Białoruś

W przyszłym roku Gazprom zapłaci drożej za tranzyt gazu przez Białoruś. Mińsk przygotowuje się już do negocjacji opłat przesyłowych 2012.

Obecny kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez Białoruś kończy się w przyszłym roku. W połowie października premier Rosji Władimir Putin zobowiązał Gazprom do negocjacji kontraktu, który będzie obowiązywać od 2012 r.

We wtorek wicepremier Białorusi Uładzimir Siemaszka, cytowany przez agencję prasową BELTA, powiedział, że "W tym roku taryfa za przesył wynosi 1,88 dol. za transport 1 tys. metrów sześciennych gazu na odległość 100 km. Zgodnie z umową w przyszłym roku taryfa wyniesie 2 dol., czyli wzrośnie o 6 proc. A o tym, co będzie później, będziemy się spierać."

Mińsk nie kryje, że chce zwiększyć swoje dochody, ponieważ jest pewny tego, że Rosjanie w najbliższych latach będą ciągle przesyłać tranzytem przez Białoruś ok. 43 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

"To maksymalne obciążenie sieci naszych gazociągów przesyłowych. W najbliższych latach nie zwiększą się fizyczne ilości gazu przesyłanego tranzytem. Ale taryfy będą rosnąć" - podkreślił Siemaszka. Przypomniał, że obecnie Gazprom płaci Ukrainie 2,5 dol. za przesył 1 tys m sześc. gazu na odległość 100 km. Według Siemaszki podobną sumę Gazprom powinien zapłacić, jeśli cena gazu dla Białorusi wzrośnie do poziomu podobnego, jak dla Ukrainy. Od przyszłego roku Białoruś ma płacić "europejską" cenę za gaz kupowany od Gazpromu. Ile ona dokładnie wyniesie, jeszcze nie wiadomo. jeszcze nie wiadomo

W czerwcu Mińsk odniósł już spektakularne zwycięstwo nad Gazpromem, zmuszając rosyjski koncern do zapłaty ok. 200 mln dol. długu za tranzyt gazu i podniesienia opłaty za przesył do 1,88 dol. Wcześniej przez pół roku Rosjanie płacili Białorusi tylko 1,45 dol.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.