Facebook Google+ Twitter

Gdańscy muzycy pod presją czasu

Akademia Muzyczna w Gdańsku przygotowuje się do jubileuszu 60-lecia istnienia. Jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z rocznicą cenionej uczelni ma być otwarcie nowo zbudowanej sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia.

Zanim rozpoczęto budowę sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, wiadome było, iż przeprowadzenie inwestycji jest niezbędne do podniesienia standardów kształcenia. Budowa obiektu jest uciążliwa (prowadzi się ją w trakcie zajęć dydaktycznych) oraz  trudna finansowo (władze AM muszą wyłożyć na dokończenie budowy jeszcze kilka milionów złotych), jednak dla uczelni bardzo potrzebna.

Przyszła sala koncertowa przypomina jeszcze plac budowy, niż miejsce znaczących wydarzeń muzycznych i naukowych. Mgr Henryk Mączka, kanclerz Akademii Muzycznej zapewnia jednak, iż  zostanie ukończona i oddana do użytku studentów oraz środowisk artystycznych w połowie 2007 roku. Jednym z argumentów przemawiających za terminowym zakończeniem budowy jest fakt, iż uczelni zależy na świętowaniu jubileuszu 60-lecia istnienia we własnym obiekcie. O determinacji władz uczelni w sprawę zakończenia inwestycji świadczy umowa zawarta z Politechniką Częstochowską (Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej) na wspólne zorganizowanie międzynarodowego zjazdu naukowego planowanego na wrzesień przyszłego roku. 

- W zjeździe będą uczestniczyć przedstawiciele środowisk naukowych z 32 krajów świata. Samo wydarzenie będzie egzaminem sprawności technicznych obiektu jak również możliwości logistycznych uczelni w organizowaniu wydarzeń na tak wielką skalę - informuje M ączka.

Koszt dokończenia budowy sali koncertowej AM wraz z instalacją teletechniczną, która połączy wszystkie sale audytoryjne z nową salą wyniesie 8,5 mln zł.

-  Dysponujemy połową wymienionej kwoty – przyznaje kanclerz.  -  Pozostałe środki musimy zdobyć w tym roku. 

Sala Akademii Muzycznej będzie stanowiła integralną część jednego z budynków uczelni. Obiekt pomieści blisko 500 osób. Dla porównania Sala Kameralna, w której odbywają się inauguracje roku akademickiego oraz  recitale dyplomowe studentów pomieści  250 osób. Ponadto dla potrzeb dydaktycznych w Sali Koncertowej AM będą funkcjonowały mniejsze sale: Sala Kameralna na 70 osób oraz Sala Prób na 120 osób i nowoczesne studio nagrań. Rektor Akademii Muzycznej,  prof. Bogdan Kułakowski czyni wspólnie z władzami miasta starania, by w sierpniu 2007 roku  zaprosić mieszkańców na fortepianowy koncert z udziałem sławnego wykonawcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No to niezle jak rocznica 60 to pewnie zestresowani chodza co?????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewelino, bardzo mnie ucieszył Twój artykuł. Ostatnio zaczęły się pokazywać galerie zdjęć z Trójmiasta, ale z tekstami informacyjnymi jest ciągle krucho Liczę, że będziesz kontynuowała tematyke gdańską.
Do trudności w budowie sali koncertowej dorzuciłabym jeszcze ogromne problemy techniczne. A to niespodzianka w postaci podziemnych pali pochodzących z XIX wieku, a to pęknięcia ścian budynku AM.
Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.