Facebook Google+ Twitter

Gdańscy przewodnicy odczarowują mniej znane rejony miasta

W Gdańsku każda dzielnica jest inna i wyjątkowa. Projekt „Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki” chce odczarować pozornie zaniedbane i nieinteresujące regiony, pokazać ich urok i niespotykaną historię.

Uczestnicy spaceru po Biskupiej Górce w Gdańsku w ramach projektu - Turystom chcemy pokazać alternatywne szlaki turystyczne, a mieszkańcom niezwykłość i oryginalność miejsc - zapewniła mnie Barbara Sroka, koordynatorka Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Głównym zamierzeniem projektu było budowanie lokalnej tożsamości wśród mieszkańców i dumy z miejsca, w którym mieszkają. W zeszłym roku w zwiedzaniu Zaspy i Biskupiej Górki wzięło udział 1117 osób. W spacerach po Stoczni do sierpnia tego roku około 400 (w zeszłym roku 800).

Stocznia jest kobietą


- Szukając miejsca na inicjację pomorskiego projektu dotyczącego kobiet, zastanawialiśmy się, jaki region jest dla nas najważniejszy i wyszło, że stocznia. Jest symbolem przemian demokratycznych i jest pięka - ocenia Anna Urbańczyk, koordynatorka projektu Metropolitanka z ramienia Instytutu Kultury Miejskiej.

Tereny postoczniowe można zwiedzać według trzech kluczy: losów działaczek Solidarności, pracownic oraz artystek tworzących na terenie stoczni. Największym zainteresowaniem cieszy się trasa pracownicza, czasem połączona ze strajkową. - Metropolitanka to drugi, i jak dotąd największy w historii Pomorza (pierwszy dotyczył dzielnicy Wrzeszcz), projekt herstoryczny, czyli poświęconym pracy i dokonaniom kobiet - dodała Urbańczyk.

Malowidła na zaspach


Galeria czterdziestu wielkoformatowych murali to przedsięwzięcie, które można zrealizować jedynie na Zaspie. Wysokie bloki i otwarte, zielone tereny pomiędzy nimi umożliwiają spokojny spacer połączony ze zwiedzaniem dzieł sztuki.

- Przewodnicy i przewodniczki opowiadają o sztuce w przestrzeni publicznej, anegdoty o artystach tworzących murale, a także o historii osiedla i jego założeniach urbanistycznych - powiedziała Barbara Sroka.

Gdańska Wenecja


Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki w Gdańsku, Biskupia Górka / Fot. Dominika Stańkowska Podczas zwiedzania Biskupiej Górki uczestnicy dziwili się, że ta część Gdańska nie jest odrestaurowana. Ta oddalona nieco od centrum dzielnica, to zachowany kadr z przedwojennego Gdańska: XIX i XXI-wieczne kamienice, brukowane, kręcone ulice, pozostałości niemieckich napisów i klatki schodowe, okiennice, dziedzińce, w których czas się zatrzymał.

Barbara Sroka zdradziła, że w zeszłym roku większe zainteresowanie miały spacery po Biskupiej Górce. Uczestniczka takiego spaceru, Joanna, oceniła - Projekt „Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki” to coś innego i ciekawego. Za darmo i w przystępny sposób mogłam pogłębić wiedzę dotyczącą miejsca, w którym żyję. Na pewno poleciłabym go turystom, jak i mieszkańcom. Warto!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

O Biskupiej Górce nigdy wcześniej nie słyszałam, więc nie pozostaje nic innego jak wybrać się na odkrywanie Gdańska! Bardzo ciekawy projekt :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.