Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17404 miejsce

Gdańsk. Archeolodzy szukają bohatera

Admirał polskiej floty wojennej, Arend Dickmann, zginął 28 listopada 1627 r., w bitwie pod Oliwą. Dzisiaj, w przeddzień 380. rocznicy tego wydarzenia, archeolodzy szukają miejsca jego pochówku.

fot. Ewa Kowalska Właściwie miejsce jest znane. Dzięki zachowaniu się księgi grzebalnej i planu rozmieszczenia płyt nagrobnych z XVII w. , dr Jakub Szczepański z Politechniki Gdańskiej i archiwista Stanisław Flis, na początku roku dokładnie ustalili położenie grobu bohatera. 24 lipca do Bazyliki Mariackiej weszli archeolodzy. Czworo studentów z Uniwersytetu Gdańskiego pod kierownictwem dr. Arkadiusza Koperkiewicza wydobywa na światło dzienne doczesne szczątki pochowanych nad admirałem gdańskich notabli, aby – jak zapowiadają – za parę dni osiągnąć cel.  Wiadomo, że ciało Dickmanna spoczęło ok. 5 m poniżej dzisiejszego poziomu posadzki bazyliki. W czwartek, 27 lipca, archeolodzy osiągnęli głębokość 1,80 m i dotarli do pierwszej warstwy trumien. Dotychczas wykopali porozrzucane kości (zdjęcie), elementy ubioru i metalowe okucia trumien, które zostały zniszczone podczas działań wojennych w 1945 roku.fot. Ewa Kowalska

Kiedy w 1986 r. archeolodzy wyjęli z grobu odkrytego w kościele św. Katarzyny szczątki Jana Heweliusza, następnego dnia spłonął jego dom przy ul. Korzennej. Zapytałam dr. Koperkiewicza, czy nie obawia się zemsty kolejnej sławy.
– Nie, mnie osobiście klątwy omijają. Gdyby się spełniały, dawno byłoby już po mnie – odpowiada z przymrużeniem oka archeolog.

Jeżeli szczątki admirała spoczywają nienaruszone, to nie będą potrzebne badania antropologiczne dla ustalenia tożsamości. Admirał stracił bowiem w bitwie nogę i będzie to swoisty znak szczególny bohatera, a ponadto na jego trumnie położone zostały dwa skrzyżowane rapiery. Życzymy gdańskim archeologom szybkiego dotarcia do białej broni admirała ...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.