Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30245 miejsce

Gdańsk - Brama Krowia

Brama Krowia powstała w XIV wieku. To jedna z najstarszych bram wodnych Gdańska. Niektóre źródła podają, że najstarsza.

Brama Krowia - widok od strony wschodniej. / Fot. Mirosława Kasowska Brama Krowia znajduje się na wschodnim końcu ul. Ogarnej, w miejscu, gdzie zbiega się ona z ul. Kotwiczników i ul. Powroźniczą. Za wschodnią fasadą bramy usytuowany jest Krowi Most przerzucony przez Motławę i łączący ul. Ogarną z ul. Chmielną. Usytuowanie: 80-826 Gdańsk - Główne Miasto, ul. Ogarna 72, a wymiary: szerokość - 3,40 m; głębokość - 8, 25 m.

Brama Krowia - widok od południo-wschodniej strony. / Fot. Mirosława Kasowska Była pierwszą tego typu budowlą usytuowaną od południowej strony miasta. Stanowiła część szlaku, którym pędzono bydło do uboju. Z tą właśnie funkcją wiąże się nazwa tej konstrukcji.

Brama Krowia - widok od strony zachodniej. / Fot. Mirosława Kasowska W miarę jak następował rozwój przestrzenny miasta i wznoszono nowe fortyfikacje obiekt ten tracił znaczenie obronne. Z czasem, dzieląc los innych bram nawodnych, zaczął spełniać funkcje mieszkalne. Budynek całkowicie przebudowano na początku XIX wieku. Z gotyckiego przerobiono go na ogólnie historyczny. Zdecydowały o tym ówczesne władze miasta.

Brama Krowia - widok od strony wschodniej. / Fot. Miroslawa Kasowska Drugą wojnę światową brama przetrwała w zasadzie bez uszczerbku. Jednak i tak podjęto decyzję o jej wyburzeniu. Stan dzisiejszy to forma odtworzona sprzed przebudowy.

Brama Krowia - detale architektoniczne. / Fot. Mirosława Kasowska Brama Krowia sąsiaduje z kamienicami. Wszystkie te budowle powstały z podobnej cegły, także brama jako budynek nie wyróżnia się specjalnie. Gdyby nie jej usytuowanie u wylotu ul. Ogarnej ciężko byłoby ją odnaleźć. Tym bardziej, że nie jest wybitnie zdobiona. Większą jej część zajmują mieszkania, tylko na parterze są pomieszczenia biurowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawa nazwa :) Wiem coś o krowach Może jest jakaś legenda związana z tą bramą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne zdjęcie, dla mnie znane miejsce. Mieszkam w Gdańsku i często chodziłem na starówkę, teraz rzadziej ale jak jest okazja to robię zdjęcia aparatem, albo telefonem. PS. W mojej galerii też są zdjęcia ze starówki.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.