Facebook Google+ Twitter

Gdańsk buduje się w kryzysie

Kryzys gospodarczy i trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych powinny skłaniać deweloperów do ograniczenia inwestycji. W Gdańsku jest odwrotnie - z roku na rok powstają nowe osiedla, a ceny mieszkań idą w dół.

 / Fot. D. MakutunowiczPodróżując po stolicy Pomorza, gołym okiem można zauważyć, że to miasto intensywnie się w ostatnich latach rozbudowuje. Nowe bloki powstają zarówno na obrzeżach miasta, jak i przy głównych ulicach. Można się zastanawiać, czy przy obecnych cenach i zarobkach deweloperzy znajdą chętnych na zakup wszystkich oferowanych mieszkań. Kryzys gospodarczy oraz coraz bardziej restrykcyjne warunki wzięcia kredytu mogą być poważną przeszkodą.

Mimo to, nie widać, aby inwestorzy rezygnowali z budowy nowych bloków - zarówno ze zwykłymi mieszkaniami, jak i apartamentami czy lokalami usługowymi. W samym Gdańsku jest obecnie około 60 osiedli, na których można kupić nowe mieszkanie (w tym około 19 w budowie). Większość mieści się oczywiście poza centrum, natomiast nie brakuje takich, które znajdują się w bardzo atrakcyjnych punktach miasta.

A jak owe inwestycje prezentują się pod względem cen? Według portalu dom.money.pl średnia cena za metr w maju br. wynosi 5 583,54 zł. W styczniu 2012 cena ta wynosiła ponad 5 913 zł, a w maju zeszłego roku 5 991 zł. Dla porównania, w Warszawie jest to prawie 8 tys., a w Sopocie ponad 9,8 tys. zł. Widać zatem, że ceny w Gdańsku nie są wygórowane, a do tego wyraźnie spadają. Nie wydaje się jednak, aby było to spowodowane dobrowolnym obniżaniem cen przez deweloperów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.