Facebook Google+ Twitter

Gdańsk był tylko pretekstem do ataku na Polskę

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2009-08-31 08:59

Od 1938 roku Niemcy nie kryli swoich planów. W 1939 roku wojna była już nieunikniona. Pierwsze żądania terytorialne Niemiec wobec Polski pojawiły się już w 1938 roku. Polska próbowała ratować się traktatami z sojusznikami...

Gdynia, rok 1947. Pancernik Schleswig-Holstein przy Nabrzeżu Rumuńskim. Zatopiony przez lotnictwo brytyjskie pod koniec II wojny światowej, został wydobyty przez Rosjan. / Fot. PAPPierwsze żądania terytorialne Niemiec wobec Polski pojawiły się już w 1938 roku. 24 października minister spraw zagranicznych Rzeszy Joachim von Ribbentrop w rozmowie z ambasadorem RP w Berlinie Józefem Lipskim po raz pierwszy wysunął propozycję włączenia Wolnego Miasta Gdańska do Niemiec, zbudowania eksterytorialnej autostrady przez polskie Pomorze, przedłużenia polsko-niemieckiego układu o nieagresji na 25 lat i wspólną politykę wobec ZSRR, w ramach paktu antykominternowskiego.

Ponowił ją 6 stycznia 1939 r. podczas spotkania z Józefem Beckiem, ministrem spraw zagranicznych RP. Już 8 stycznia na naradzie u prezydenta Ignacego Mościckiego z udziałem Becka i marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego zadecydowano nie ustępować wobec niemieckich żądań terytorialnych.

5529 km - tyle miały w sumie wszystkie granice Polski 1 września 1939 roku.
1912 km - miała granica z Niemcami, 121 km - z Wolnym Miastem Gdańsk i 1412 km - z ZSRR.


21 marca "Kurier Poranny" przytoczył wypowiedź Joachima von Ribbentropa, że: "Tylko Hitler może zagwarantować granicę polsko-niemiecką i uznać przynależność Pomorza Gdańskiego do Polski. Warunkiem jest jednak powrót czysto niemieckiego Gdańska do Rzeszy oraz utworzenie eksterytorialnego połączenia kolejowego i szosowego między Polską a Niemcami". Oświadczył on też tego samego dnia , że Niemcy będą dochodzić swych praw do Gdańska nawet w drodze konfliktu zbrojnego.

22 marca zarządzono stan ostrego pogotowia na Westerplatte w związku z zajęciem przez Niemców litewskiego portu w Kłajpedzie. 3 kwietnia Adolf Hitler podpisał rozkaz o rozpoczęciu przygotowań do wojny z Polską (Fall Weiss), a 28 kwietnia w przemówieniu wygłoszonym w Reichstagu wypowiedział pakt o nieagresji z Polską. 17 czerwca Joseph Goebbels wygłosił pełne pogróżek pod adresem Polski przemówienie w Wolnym Mieście Gdańsku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.